Social Media ikona

Facebook YT
PL EN

Tatuaże La Santa Muerte Poland

TATUAŻE

Charakterystyczne dla wielu wyznawców La Santa Muerte są tatuaże przedstawiające Naszą Panią.

Tatuaże Anioła Śmierci są wykonywane jako akt czci i uwielbienia dla Niej. Rytualny tatuaż jest zawsze znakiem przymierza, jakie zawarliśmy z Archaniołem Najświętszej Śmierci.

Bardzo ważne jest, aby tatuaż przedstawiał tradycyjny wizerunek Naszej Pani, dlatego musi posiadać cechy charakterystyczne dla La Santa Muerte czyli czaszkę lub pokrytą makijażem na Dia de los Muertos kobiecą twarz w kapturze oraz długim płaszczu, zakrywającym wszystko prócz twarzy i dłoni, trzymającą w rękach kosę i kulę ziemską. Istotne aby nie pomylić portretu Najświętszej Śmierci z popularnymi obecnie rysunkami kobiet w południowo amerykańskich make-upach albo z meksykańskim przedstawieniem kobiecego kościotrupa w długiej sukni i kapeluszu z piórami - La Catrina, które ma raczej satyryczny wydźwięk. Oczywiście, nie każdy kto ma tatuaż La Santa Muerte jest wyznawcą Anioła Śmierci, jednak nawet wtedy Najświętsza Śmierć błogosławi i ochrania taką osobę, pomimo że tatuaż został wykonany bez intencji wiary.

Tatuowanie jest starożytną formą sztuki, która rozwinęła się niezależnie w wielu różnych częściach świata w czasach prehistorycznych i przekształciła z czasem w olbrzymi przemysł, przynoszący miliardy dolarów każdego roku. Zasadniczą różnicą pomiędzy wykonywaniem tatuażu w dawnych czasach a dzisiejszych jest przede wszystkim intencja osoby tatuowanej i znaczenie tatuażu. Dawniej cały proces powstawania tatuażu był rytuałem. Zajmowali się tym wyspecjalizowani ludzie, którzy zostali zainicjowani, często byli to szamani danego plemienia. Sam tatuaż, jego wzór, wielkość, technika wykonania i tusz miały olbrzymie znaczenie i symbolizowały oddanie bogom, rytuał przejścia, dojrzewanie, zabójstwa wrogów, wykonywaną profesję czy umiejętności bojowe,przynależność do określonej grupy, siłę duchową lub status królewski. Obrazy były ryte pod skórą prymitywnymi narzędziami, takimi jak ciernie i kawałki kości.

W starożytnym Rzymie pierwsi chrześcijanie tatuowali sobie atramentowe obrazy związane z Jezusem Dobrym Pasterzem, znak ryby lub chi ro (monogram złożony z liter słowa „Chrystus”) na ich ciałach. Tatuaże świadczyły o głębokiej wierze oraz miały pokazywać identyfikację religijną innym. Były symbolem wykluczenia społecznego, jakim poddawani byli wyznawcy Chrystusa, należący do tak zwanych „innych” — podobnie jak niewolnicy, gladiatorzy i przestępcy. Chrześcijanie byli prześladowani i zabijani za odmowę oddawania czci cesarzowi rzymskiemu. Tatuując na swoich ciałach symbole Chrystusa zaprzeczali w ten sposób cesarskiemu autorytetowi. Z czasem chrześcijanie odchodzili od tatuowania, by na początku średniowiecza zaniechać zupełnie tego zwyczaju. Tatuaż jednak zawsze był i nadal powinien być wizualnym językiem skóry, w którym religia, tożsamość, kultura bądź ważne wydarzenia są zachowywane na zawsze.

Dla wyznawców Najświętszej Śmierci wyrycie wizerunku Naszej Pani na skórze jest powierzeniem się Jej w opiekę. To akt czci wobec La Santa Muerte w sercu wyznawcy, czego symbolem jest poświęcenie Jej własnej krwi.

Zrobienie tatuażu Anioła Śmierci to przypieczętowanie naszego związku z La Santa Muerte na zawsze. Pokazuje, że zamierzamy być ze Świętą Patronką do naszej śmierci. Wyrycie wizerunku La Rosa Blanca wynika z silnej wiary wyznawcy.

Każdy oddany wierny posiada jeden lub kilka tatuaży Naszej Pani. Jego wielkość, wartość artystyczna, kolorystyka lub jej brak nie mają dużego znaczenia - dla wiernych najważniejszy jest cel wykonania tatuażu La Santa Muerte. A cel to poświęcenie się Naszej Świętej Pani.

Ciało na którym powstaje przedstawienie Anioła Śmierci La Santa Muerte staje się płótnem, a krew wymieszana z tuszem jest przypieczętowaniem naszej komunii z Najświętszą Śmiercią. To przyrzeczenie złożone Archaniołowi Świętej Śmierci bycia razem na wieczność. Poprzez połączenie naszej krwi i tuszu tworzącego wizerunek cały proces tatuowania nabiera znaczenia duchowego. Atrament, który finalnie tworzy podobiznę Naszej Pani jest Jej symbolicznym przedstawieniem a własna krew wyznawcy staje się wyobrażeniem jego istoty. W ten sposób wyznawca staje się jednością z La Santa Muerte, nasz jednostkowy byt wiąże się z Nią na zawsze.

Wykonanie tatuażu to ofiara, polegająca na złożeniu w ofierze własnego ciała, własnej skóry i krwi Naszej Pani (własnej, ponieważ La Santa Muerte nie akceptuje ofiar z ludzi czy ze zwierząt, ani z krwi innych ludzi lub zwierząt).

Podobnie jak inne duchowe istoty, Biała Pani czasem pragnie ofiary krwi wyznawców w postaci tatuaży na ich ciałach. Krew spływająca po wyrytym w skórze na zawsze obrazie La Santa Muerte to ofiara krwi składana Świętej Pani. Krew wyznawcy płynąca po Jej wizerunku podczas wykonywania tatuażu stanowi ofiarę krwi dla La Santa Muerte. Tradycyjnie uważa się, że La Santa Muerte przyjęła naszą ofiarę, zaakceptowała nasz dar kiedy z tatuażu z Jej podobizną popłynie żywa, jasnoczerwona krew.

Cały proces tatuowania pozwala wyznawcom na doskonalsze połączenie z Najświętszą Śmiercią poprzez misterium rytuału krwi. Już samo zrobienie tatuażu La Santa Muerte jest aktem rytualnym przez sam fakt wykonania go. Wyrycie na zawsze w skórze Jej postaci to w każdym przypadku rytualne oddanie się w opiekę Najświętszej Śmierci.

Jednak istnieją także rytuały konsekracji tatuażu Najświętszej Śmierci. Ilu wyznawców, tyle rodzajów rytuału, ale tradycyjnie konsekracja tatuażu Najświętszej Śmierci składa się z pewnych podstawowych elementów.

Najpierw należy przygotować skórę na przyjęcie tatuażu z podobizną Naszej Pani. Na dzień przed sesją tatuażu do niewielkiej ilości wody źródlanej tradycyjnie dodaje się płatki róży, płatki lilii, kilka kropel dobrych perfum, odrobinę tequili lub mezcalu. Naczynie z wodą należy przenieść na ołtarz Naszej Pani (jeśli nie ma ołtarza to powinno się postawić naczynie przed wizerunkiem La Santa Muerte, może być nawet wydrukowany na kartce papieru) i zapalić trzy białe świece dla Niej. Potem zwilża się kawałek tkaniny w wodzie i powoli wciera płyn w miejsce wykonania tatuażu.

Podczas przygotowywania wody i nacierania ciała należy zwrócić się do La Santa Muerte, opisując swoją intencję i prosząc Ją o błogosławieństwo. Jako, że kwestia wykonania tatuażu, a nawet sam jego wygląd są indywidualnym wyborem wyznawcy to najlepiej aby słowa skierowane do Naszej Pani płynęły prosto z serca. Tak samo przed sesją tatuażu i podczas wykonywania go możesz modlić się do Najświętszej Śmierci, rozmawiać z Nią lub zwracając się do Niej na przykład w ten sposób:

"Najświętsza Śmierci, Archaniele Śmierci, moja Święta Patronko, ofiarowuję Tobie moją skórę i moją krew jako dowód mojego oddania, symbol naszego przymierza. Twój wizerunek na moim ciele będzie świadczył o mojej wierności. Powierzam się Tobie, moja Patronko Święta Śmierci. Błogosław mi na drogach mojego życia. Amen."

Poświęcenie tatuażu odbywa się poprzez przelanie krwi wyznawcy podczas wykonywania go. Dobrowolna ofiara w postaci krwi uświęca tatuaż.

Dla wielu wyznawców tatuaż La Santa Muerte służy jako przenośny ołtarz, gdy są w podróży lub miejscu w którym jest go brak. Wizerunek Świętej Śmierci na skórze będzie zawsze i wszędzie z wyznawcą bez względu na okoliczności. Oczywiście oddać cześc Aniołowi Śmierci można wszędzie, jednak wielu ceni sobie możliwość zwrócenia się do wizerunku Naszej Pani podczas modlitwy.

Tatuaż to także publiczne świadczenie własną skórą o chwale La Santa Muerte.

Powstanie tatuażu La Santa Muerte na skórze może być sposobem wywiązania się ze słowa danego La Rosa Blanca, wypełnienia swojej części obietnicy. Bardzo popularna wśród wyznawców jest obietnica zrobienia tatuażu z Jej podobizną, złożona Naszej Pani w zamian za zrealizowanie prośby. Wierni zwracają się do Świętej Śmierci z takimi intecjami jak poprawa sytuacji materialnej, uzdrowienie, sprowadzenie kochanka, powrót męża, sukces w interesach, narodzenie dziecka lub znalezienie pracy. Powstanie tatuażu może być spełnieniem przyrzeczenia, zobowiązania złożonego La Santa Muerte.

Wykonanie tatuażu z wizerunkiem La Santa Muerte jest aktem zawierzenia się Naszej Pani.

Jest oddaniem się w Jej opiekę i aktem głębokiej wiary.

Ofiarą z krwi i skóry, komunią z La Santa Muerte. Jest to obietnica bycia razem na zawsze, prowadzenia nas przez życie przez Anioła Śmierci.

Nasze ciało staje się publicznym świadectwem wiary i oddania Najświętszej Śmierci.

Kiedy tatuaż zostanie wykonany, ofiara dla Naszej Pani zostaje spełniona.

Mateusz, La Santa Muerte Poland