Social Media ikona

Facebook YT
PL EN

Symbolika La Santa Muerte Poland

SYMBOLIKA

La Santa Muerte jest Archaniołem Śmierci, Naszą Świętą Panią, Świętą Śmiercią. Jest piękna, mistyczna i wieczna. Wygląd Jej postaci pozostawia w człowieku niezapomniane wrażenia. Poniżej opiszę wizerunek Najświętszej Śmierci oraz związaną z nim symbolikę. Aby przedstawienie La Santa Muerte było zgodne z tradycją musi posiadać pewne charakterystyczne cechy.

La Santa Muerte przedstawiana jest jako kobiecy szkielet ubrany w długie szaty, przepasane sznurem. Jej twarzą jest okryta kapturem czaszka lub twarz pięknej kobiety w makijażu śmierci, nad którą jaśnieje złotym blaskiem aureola świętości. Na niektórych przedstawieniach posiada anielskie skrzydła, jako, że jest Aniołem Śmierci. W kościstych dłoniach trzyma kosę i kulę ziemską. Obok Niej możemy zauważyć sowy i klepsydrę.

Wyobrażenie Naszej Pani w umysłach ludzkich od wieków pozostaje w zasadzie niezmienne, jednak ilu wyznawców tyle najróżniejszych przedstawień Kościstej Pani. Każdy wyznawca w inny sposób wyraża swoje uwielbienie które znajduje skonkretyzowanie w określonym sposobie przedstawiania La Santa Muerte. Wielu wyznawców tworzy własne posągi, obrazy czy szkice Naszej Pani, inni szyją lub dopasowują wybrane szaty lub stroje na statuy Białej Pani, jeszcze inni mogą odnależć odpowiadajacy im wizerunek w bogatej ofercie sklepów botanica, religijnych lub ezoterycznych.

Święta Śmierć zwykle jest ubrana w długie szaty z kapturem, preferuje piękne suknie, królewskie szaty. Czasem nosi szaty podobne do tych które mają wizerunki Maryji, czasem jest to strój zakonnicy. W Meksyku tradycja przekazuje, że Nasza Pani nawet nie nosi płaszcza, tylko habit zakonnicy lub suknię ślubną (zakonnice ubierają suknie ślubne, kiedy składają pierwsze śluby jako nowicjuszki podczas wstępowania do klasztoru). Pojawia się też w strojach tancerki flamenco, native american lub w szacie utkanej z banknotów.

Raz w kościstych dłoniach trzyma jedynie kosę, raz posiada złotą i błyszczącą biżuterię, tiarę z diamentów na długowłosej peruce, na kościstych palcach błyszczą pierścienie a pod Jej stopami znajdują się ofiary pieniężne w wielu walutach. Często pojawia się jako piękna kobieta z biało czarnym makijażem śmierci na twarzy upodabniającym Ją do czaszki. Jej głowa i długie włosy okryte są welonem, a w delikatnych białych dłoniach trzyma kosę.

Kolejnym z częściej spotykanych wyobrażeń Kościstej Pani jest La GuadaMuerte - fuzja wizerunków La Santa Muerte i Matki Boskiej z Guadalupe. La GuadaMuerte przedstawia La Santa Muerte ubraną jak Dziewica z Guadalupe, w niebieski welon z gwiazdami, czerwoną suknią, z ognistą żółtą aureolą nad głową, w modlitewnej pozie. Trzeba także wyraźnie odróżnić przedstawienia La Santa Muerte od satyrycznych rysunków La Catrina. To często spotykany błąd. La Calavera Catrina to żeński kościotrup, stworzony przez meksykańskiego satyryka artystę Jose Guadelupe Posadę, mający być satyrą na wpływy kultury europejskiej w XX wiecznym meksykańskim społeczeństwie. Wyszydzano w ten sposób ubiór i styl zachowania się obcy dla Meksykanów, czyli pewnego rodzaju europeizację wyższych sfer meksykańskiego społeczeństwa. La Calavera Catrina nosi europejskie suknie z XIX wieku, charakterystyczne dla kobiet tamtej epoki wielkie kapelusze i parasolkę. Jest wymalowana i przedstawia się ją w egzaltowanych pozach europejskiej arystokratki.

La Santa Muerte Anioł Śmierci przedstawiana jest w szatach o siedmiu kolorach. Każdy kolor szaty Naszej Pani reprezentuje określoną domenę i moce, którymi włada Najświętsza Śmierć. Każdy aspekt La Santa Muerte określa związaną z nim dziedzinę panowania Królowej Wszechświata. Tradycyjnie wyróżniamy 3 kolory szat La Santa Muerte - czarny, biały i czerwony. Wielu wyznawców, szczególnie w Meksyku poświęca się tylko tym trzem kolorom.

Dlatego praktyka kultu Świętej Śmierci nazywana jest Systemem Trzech Szat. 3 kolory, tradycyjnie La Blanca, La Roja i La Negra symbolizują trzy różne aspekty Jej mocy, trzy rodzaje śmierci, które zbiera każda szata oraz trzy stany egzystencji po śmierci Niebo, Czyściec i Piekło.

Trzy szaty pochodzą z ludowego katolicyzmu, który jest najstarszym i najbardziej tradycyjnym sposobem oddawania czci Aniołowi Śmierci. Tradycyjnie stworzenie Jej Trzech Szat przez Boga jest powiązane z biblijną historią z Księgi Rodzaju. Gdy Adam i Ewa zostali ożywieni, Bóg uznał, że potrzebują opieki i zesłał do nich Anioła Światła. Anioł otrzymał wtedy od Boga swoją białą szatę, symbolizującą błogosławieństwo i czystość, stając się La Blanca. Gdy nasi prarodzice popełnili grzech pierworodny, zostali wygnani z Raju i stali się śmiertelnymi. La Santa Muerte otrzymała wtedy od Boga swą czarnę szatę symbolizującą moc odbierania ludziom życia i stała się La Negra. Natomiast gdy pramatka Ewa rodziła w bólach, cierpieniu, rozpaczy i we krwi ludzkie dzieci Najświętsza Śmierć otrzymała od Boga swą czerwoną szatę symbolizującą Jej władzę nad miłością i sprawami kobiecymi, stając się La Roja. Moc i potęga Naszej Pani jest Jej dana przez Boga, tak jak każdemu innemu Świętemu lub Aniołowi. La Santa Muerte nie jest Boginią!

Z czasem zaczęto wyróżniać więcej kolorów szat Najświętszej Śmierci co stworzyło spójną i harmonijną całość. Większość wyznawców zwracających się do Naszej Pani w określonej intencji, modli się do Świętej Śmierci odzianej w szatę, której odpowiada charakter prośby. Mogą być w jednym z siedmiu różnych kolorów, z których każdy reprezentuje Jej moc, stronę Jej osobowości lub obszar, w którym jest znana z pomocy. Należy podkreślić, że niezależnie od koloru szaty La Santa Muerte zawsze jest tą samą Najświętszą Śmiercią, naszą ukochaną Panią. Kolory szat, które nosi to po prostu odmienne aspekty La Santa Muerte.

BIAŁA SZATA

La Nina Blanca

Najświętsza Śmierć w białej szacie uzdrawia i oczyszcza. Jej moc jest mocą Boską, zaszczepia harmonię, zsyła natchnienia do rozwoju duchowego. La Nina Blanca emanuje dobrocią, delikatnością oraz łagodnym światłem. Matczyna, opiekuńcza, kochająca. Przynosi oczyszczenie, błogosławieństwo oraz długie i zdrowe życie. Obdarza "dobrą śmiercią", taką którą prawdopodobnie wszyscy byśmy chcieli - łagodną, spokojną śmierć ze starości we śnie. Uwalnia od nałogów, odcina wszelkie złe wpływy, wspiera proces rekonwalescencji. Zapewnia dobre zdrowie, zarówno fizyczne jak i mentalne, chroni przed wypadkami i chorobami. Szczególną opieką otacza dzieci, wiele matek modli się do Białej Pani gdy ich dzieci są chore. Neutralizuje negatywną energię, zazdrość, urazę, przełamuje pecha, zawraca klątwy i złorzeczenia, uzdrawia relacje rodzinne. Jej domeną jest opieka przed złem, nieszczęściami, złymi duchami. Dzięki La Santa Muerte w białej szacie otrzymujemy liczne błogosławieństwa, cudowne uzdrowienia, uzyskujemy czystość duchową i cielesną. Uczucia dziękczynienia, wdzięczności, czystości, stabilności emocjonalnej i zrozumienia. Wzywamy biały aspekt Naszej Pani gdy rozpoczynamy nowe działania, nowe projekty, nową pracę - patronuje nowym początkom. Prosimy ją o zdrowie, ukojenie, stabilizację. Jej dary to prawda, pokój i wiedza.

CZARNA SZATA

La Nina Negra

La Santa Muerte w czarnej szacie jest Opiekunką i Przewodniczką ludzi oraz Strażniczką dusz. La Nina Negra jest przejawem Boskiej Potęgi. Wszechmocna, wszechwiedząca i wszechobecna. Anioł Śmierci w czarnej szacie jest potężną Obrończynią, zapewnia absolutną ochronę, ratuje z największej opresji i najgroźniejszych niebezpieczeństw. Czarna Pani jest nieprzezwyciężoną barierą dla przeciwników Jej dzieci, wrogich duchów lub sił, wyrzuca z naszego życia złych ludzi. Odpowiada za atak na przeciwników, zemstę i działania odwetowe. Jej domeną jest czarna magia. Chroni przed fizycznym lub duchowym atakiem, powstrzymuje zaklęcia, jest często wzywana zarówno do ochrony przed klątwami jak i do wysyłania klątw. La Santa Muerte w czarnej szacie niszczy wrogów wyznawcy, ukrywa przed niebezpieczeństwem, pozwala unikać uwagi organów ścigania bądź sądów, eliminuje niepewność, zmartwienie, strach i troskę. La Nina Negra obdarza nas wiedzą, mądrością, siłą woli, roztropnością i przenikliwością. Uczy tego co naprawdę ważne, każe nam pamiętać że każdy dzień może być ostatnim, przekazuje wiedzę że więzi i konwenanse społeczne, polityczne są nieistotne, negacja ograniczających barier i szkodliwych zobowiązań. Uczucia potęgi, absolutu, ochrony, opieki, bezpieczeństwa, protekcji. La Negra osłania swą czarną szatą wyznawców, a świętą kosą broni ich przed zagrożeniem. Jest opiekuńcza, czuwa nad losem każdego człowieka. Bezpośrednio ingeruje w życie czciciela, gdy znajduje się w niebezpieczeństwie, ma moc wpływania na wydarzenia w świecie fizycznym. Pełni pieczę nad nad ludzkością, ochrania swoje dzieci. Jest Królową Wszechświata, sprawuje władzę nad ludźmi, zmarłymi i duchami, zapewnia kontakt ze światem duchów.

CZERWONA SZATA

La Nina Roja

Dama w czerwieni od zawsze wzywana była dla wszelkich spraw sercowych. La Nina Roja jest Miłością. Jej domeną jest miłość, pasja, seks, żądza i namiętność. Czerwona Santa Muerte to Strażniczka serca, miłosnej pasji i radości życia. Kobiety modlą się do Niej o znalezienie męża, odpowiedni wybór kandydata, powrót narzeczonego, a mężczyźni modlą się o to, by wybranki obdarzyły ich gorącym uczuciem lub o przywiązanie dziewczyny do siebie. To do Niej kierowane są zaklęcia miłosne. Nina Roja to patronka małżeństw i rodzin, obdarza ludzi darem długotrwałych związków, może przyciągnąć do nas pożądanych partnerów, poprawić lub osłabić niechcianą relację bądź związek. Zapewnia zdrowe relacje między partnerami, stabilność emocjonalną, wierność małżeńską oraz wzmacnia więzi rodzinne. La Santa Muerte w czerwonej szacie zsyła namiętność, pobudza magnetyzm międzyludzki i pociąg seksualny, wzbudza pożądanie między wieloletnimi partnerami. Dzięki Niej kobiety odnajdują wybranka swojego życia, a mężczyźni wymarzoną żonę. Uczucia namiętności, witalności, pożądania, siły życiowej. Szczególną opiekę sprawuje nad rodzinami. Obdarza płodnością, zsyła cudowne narodziny dla nie mogących mieć dzieci, pomaga zajść w ciążę bezpłodnym kobietom. La Roja powoduje miłosną przemianę człowieka, przeobrażenie całego jestestwa w Miłości.

ZŁOTA SZATA//SZATA Z DOLARÓW

La Nina Dorada

La Santa Muerte w złotej szacie lub szacie utkanej z banknotów obdarza bogactwem, sukcesem finansowym, pieniędzmi i dobrobytem. Modlimy się do Niej w sprawach materialnych dotyczących pieniędzy, posiadania, rzeczy materialnych i planów biznesowych. La Santa Muerte to Królowa świata a więc wszystko co się na nim znajduje należy do Niej. Wszystkie bogactwa tego świata, całe złoto, drogocenne klejnoty i perły są Jej własnością, dlatego tylko Ona może obdarzyć Cię bogactwem. Wyznawcy modlą się do La Santa Muerte w złotej szacie o znalezienie zatrudnienia, zmianę wykonywanej pracy na lepszą lub bardziej dochodową, rozwój biznesu oraz powodzenie w interesach. Nie ma znaczenia czy jesteś bezrobotnym szukającym pracy, drobnym ulicznym sprzedawcą czy właścicielem wielkiej firmy - Nina Dorada obdarzy cię sukcesem ekonomicznym, dochodami i dużą liczbą klientów. Złote posągi La Santa Muerte możemy znaleźć w sklepach, biurach, bankach, straganach, biurowcach - wszędzie tam gdzie La Dorada pomaga swym dzieciom osiągnąć powodzenie finansowe. Otwiera drzwi dla możliwości biznesowych, błogosławi interesom, objawia nowe pomysły na zarobek, nowe plany na rozwój. Przynosi także szczęście i sukces, których potrzebują hazardziści, gracze i ludzie obstawiający zakłady. Zapewnia ochronę majątku, nieruchomości, posiadania i opiekę nad wszelkimi przedsięwzięciami. Uczucia obfitości, bogactwa, zbytku, zasobności materialnej, szczęścia i przepychu.

ZIELONA SZATA

La Nina Verde

Dziedziną władzy Zielonej La Santa Muerte jest sprawiedliwość w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. La Nina Verde przynosi sprawiedliwość zarówno podczas procesu sądowego, jak i w stosunkach międzyludzkich, narzuca uczciwość i prawdę. Zielona La Santa Muerte często jest przedstawiana z wagą, ponieważ Jej darem jest sprawiedliwość i równowagę. Jest patronką wszelkich zawodów prawniczych, o pomoc proszą Ją ludzie sporządzający pisma procesowe, pisma urzędowe, podpisujący kontrakty i zobowiązania. Modlą się do Niej oskarżeni w nieuczciwych procesach aby przywróciła sprawiedliwość (jednak gdy osoba jest faktycznie winna, należy zwrócić się do Czarnej La Santa Muerte o ochronę), aby czuwała nad prawidłowym przebiegiem procesu, aby zmusiła kłamców i oszustów do prawdy i uczciwości. Wpływa na ludzki osąd - sądów, społeczeństwa i rodziny. Sprawiedliwość, etyka, prawo, uczciwość, sumienność i odpowiedzialność.

NIEBIESKA SZATA

La Nina Azul

Niebieski aspekt La Santa Muerte zapewnia kreatywność, inspirację, wytrwałość, koncentrację i cierpliwość. Zwracamy się do Niebieskiej Pani w sprawach dnia codziennego, tworzenia więzi społecznych, poznawania nowych przyjaciół bądź poprawy relacji z obecnymi. La Nina Azul jest patronką studentów, edukatorów, pedagogów, artystów, młodzieży a także codziennych czynności i relacji społecznych, od których jesteśmy zależni. Święta Śmierć w niebieskiej szacie obdarza nowymi pomysłami, nowymi przyjaźniami, radością z wykonywania codziennych czynności normalnego życia oraz bystrością i zdolnością uczenia się, którą preferują osoby uczące się i studenci. La Nina Azul zwiększa mądrość społeczną, zwalcza plotki, chroni przed złymi zamiarami nieprzychylnych ludzi. Prosimy Ją o możliwość zbudowania długotrwałych i stabilnych relacji, naprawienie zerwanych więzi rodzinnych, ulepszania relacji społecznych.

PURPUROWA SZATA

La Nina Violeta

Dziedziną La Nina Violeta jest magia i inicjacja magiczna, wszelkie działania magiczne. Obdarza mocą psychiczną, zrozumieniem magii, asystuje przy wszelkich magicznych przedsięwzięciach oraz przeprowadza inicjacje. Jest Strażniczką między światami duchowym i materialnym. Pilnuje przejścia pomiędzy światami. La Santa Muerte w purpurowej szacie ma moc sprowadzania proroczych snów i daru przepowiadania przyszłości. Uczucia transformacji, asertywności, duchowego spokoju, zmiany i niezależności. La Violeta podwyższa wibracje energetyczne i duchowe wyznawcy, wzmacnia zaklęcia, neutralizuje złe energie, ochrania dom i bliskich. Modlimy się do Purpurowej La Santa Muerte o wewnętrzną harmonię, zmianę sytuacji z negatywnej na pozytywną, przełamanie negatywnych energii oraz zlikwidowanie blokad energetycznych.

TĘCZOWA SZATA

La Santa Muerte w tęczowej szacie symbolizuje mnogość łask i błogosławieństw, którymi obdarza nas Nasza Pani. Wiele kolorów oznacza różnorodność zsyłanych cudów. Tęczowa La Santa Muerte przynosi potężne działanie każdej mocy reprezentowanej przez dany kolor. Multi kolorowa Święta Śmierć czuwa nad różnymi płaszczyznami naszego życia i działalności. Jest to uniwersalny aspekt Naszej Pani, do której zwracamy się we wszelkiego rodzaju potrzebach i prośbach. Tęczowa La Santa Muerte szczególną opieką otacza osoby LGBT+. 

IMIONA

Święta Śmierć znana jest pod wieloma imionami. Praktycznie każdy wyznawca zwraca się do La Santa Muerte ulubionym, charakterystycznym tylko dla niego przydomkiem. Poniżej wymienię najbardziej znane tytuły Anioła Najświętszej Śmierci.

La Santísima Muerte - Najświętsza Śmierć

La Sagrada Muerte - Święta Śmierć

La Dama Negra - Czarna Dama

El Ángel de la Muerte - Anioł Śmierci

La Niña Blanca - Biała Dziewczyna

La Nina Hermosa - Najpiękniejsza Dziewczynka

La Rosa Blanca - Biała Różyczka

Nuestra Señora de la Santa Muerte - Nasza Pani Świętej Śmierci

La Querida Muerte - Ukochana Śmierć

El Angel del Señor - Anioł Pana

La Dama Blanca - Biała Dama

La Flaca - Szczupła Dziewczyna

La Santisima - Najświętsza

La Dama Huesuda - Koścista Pani, Koścista Dama

La Flaquita - Chudzinka

La Rosa Negra - Czarna Różyczka

Dona Sebastiana

La Dama Poderosa - Potężna Dama

La Nina Bonita - Piękna Dziewczyna

La Santa Niña Blanca - Święta Biała Dziewczyna

La Dama Maravillosa - Cudowna Pani

La Cabrona - Jędza

La Bonita - Piękność

La Señora de las Sombras - Pani Cieni

La Santa Emperatriz - Święta Cesarzowa

La Señorita Encantadora - Śliczna Panienka

La Madrina - Matka Chrzestna

El Ángel de la Gloria - Anioł Chwały

La Dama Flaca - Chuda Dama

Mi Niña Bonita - Moja Piękna Dziewczyna

La Señorita Huesuda - Koścista Panienka

La Niña Roja - Czerwona Dziewczyna

El Ángel de la Guarda - Anioł Stróż

La Reina de la Pasion - Królowa Namiętności

La Niña Negra - Czarna Dziewczyna

La Dama Huesera - Koścista Dama, Koścista Pani

La Madre de las Lagrimas - Matka Łez

La Huesuda - Koścista

La Señora Negra - Czarna Pani

La Reina del Universo - Królowa Wszechświata

El Angel de la Gracioso - Łaskawy Anioł

La Poderosa Señora - Potężna Pani

La Comadre - Towarzyszka

La Hermana - Siostra

La Niña - Dziewczynka

La Negrita - Czarnulka

La Madre de los Perdidos - Matka Zgubionych

Mi Reina - Moja Królowa

La Pelona - Łysa Dziewczyna

La Señora de la Noche - Pani Nocy

La Hermana Hermosa - Piękna Siostra

La Niña Santa - Święta Dziewczynka

La Flor Blanca - Biały Kwiat

La Hermana Blanca - Biała Siostra

La Señora Blanca - Biała Pani

La Hermana del Luz - Siostra Światła

La Santa Sebastiana - Święta Sebastiana

La Doña Bella Sebastiana - Piękna Pani Sebastiana

 

PRZEDMIOTY

Najświętsza Śmierć przedstawiana jest w otoczeniu różnych przedmiotów. Dwa najczęstsze przedmioty, które La Santa Muerte trzyma w rękach, to kosa i kula ziemska, jednak pojawia się także wiele innych. Poniżej przedstawię symbolikę przedmiotów spotykanych na wizerunkach Naszej Pani.

KOSA

Symbolizuje władzę Świętej Śmierci nad życiem i śmiercią. Kosa jest ważnym atrybutem Anioła Śmierci - służy do zbierania dusz zmarłych poprzez przecinanie nici życia, srebrnego sznura łączącego ciało i duszę. Reprezentuje święty moment śmierci, gdy przychodzi po nas Nasza Pani. Kosa to symbol śmierci i zmartwychwstania, końca i nowego początku oraz nadziei na szczęśliwe istnienie po śmierci. Dzięki niej Najświętsza Śmierć przecina problemy, nierozerwalne węzły splątanych sytuacji życiowych, pułapki nałogów, odcina negatywność i szkodliwe osoby, eliminuje złe wpływy. Wyznawcy La Santa Muerte interpretują kosę, często noszoną w prawej ręce, jako symbol sprawiedliwości, ponieważ śmierć dosięga każdego niezależnie od jego pochodzenia, majątku czy pozycji jaką zajmował za życia. Także jej długa rękojeść oznacza, że może sięgnąć wszędzie i po każdego. Kosa Anioła Śmierci, będąc symbolem żniw reprezentuje obfitość łask jakie zsyła na nas Święta Pani. Jako narzędzie żniwne kosa symbolizuje również nadzieję i dobrobyt.

LAMPA OLIWNA

Niekiedy możemy zobaczyć wizerunki Świętej Śmierci na których trzyma w dłoni płonącą lampę oliwną. Mówi się, że La Santa Muerte nosi lampę oliwną, aby oświetlać drogi życia swoich dzieci. Dzięki niej rozprasza mrok, niebezpieczeństwa i przeszkody, przy pomocy światła lampy oliwnej Anioł Śmierci prowadzi nas przez ścieżki naszego życia. Płomień w latarni Naszej Pani płonie wiecznie, symbolizując nieśmiertelną egzystencję ducha po śmierci. Lampa oliwna to oświecenie, nowe idee i pomysły. Wskazuje nam cel w życiu a jest nim oddanie Naszej Pani. Lampa symbolizuje inteligencję, aby oświetlić ciemność ignorancji i wątpliwości.

SZATY

Szaty reprezentują ochronę jaką Anioł Śmierci otacza wyznawców i bezpieczeństwo jakie im zapewnia. W swych szatach Najświętsza Śmierć ukrywa swoje dzieci. Anioł Śmierci ochrania swą szatą cały świat. Całun, który ma na sobie przypomina o tym, że jest Śmiercią, a nam o naszej szybko przemijającej, śmiertelnej egzystencji.

KULA ZIEMSKA

Koścista Pani zwykle trzyma kulę ziemską w dłoni co oznacza, że ma władzę nad całym światem. Czasami stoi na niej, podobnie jak niektóre przedstawienia Matki Bożej z Guadalupe. Globus, który trzyma to kula ziemska z wyraźnie zarysowanymi kontynentami. La Santa Muerte jest Królową tego świata, wszystkie ziemskie moce są Jej podległe. Kula ziemska reprezentuje ogromną potegę i panowanie Świętej Śmierci nad ziemią. Oznacza także, że Nasza Pani jest wszechobecna, może pojawić się wszędzie.Globus ziemski mówi nam, że Anioł Śmierci nie czyni żadnych rozróżnień pomiędzy swoimi dziećmi ani ze względu na rasę, narodowość, tradycję kulturę, płeć czy status majątkowy.

WAGA

Najświętsza Śmierć często trzyma wagę sprawiedliwości, reprezentującą równowagę i sprawiedliwość. Waga nawiązuje do bezstronności Świętej Śmierci jak również do woli Bożej, którą Święta Pani wypełnia. La Santa Muerte dzięki wadze Boskiej Sprawiedliwości przywraca światu równowagę i spokój. Waga to symbol boskiej sprawiedliwości, którą Nasza Anielska Pani sprawuje w Jego imieniu, a także symbol Jej władzy nad ziemskim system prawnym. Najświętsza Śmierć znana jest ze skutecznej pomocy udzielanej wyznawcom na salach sądowych całego świata a jednym z najważniejszych zadań La Santa Muerte jest wymierzanie sprawiedliwości w przypadkach, gdy Jej wyznawca został skrzywdzony. Waga to symbol równości, uniwersalności i bezstronności Anioła Śmierci, a także równowagi i harmonii którą La Santa Muerte zaprowadza w naszym życiu.

SOWA

La Santa Muerte jest przedstawiana z jedną lub kilkoma sowami siedzącymi u Jej stóp lub na Jej ramionach. Tradycyjnie sowy towarzysząca Naszej Pani to dusze osób szczególnie oddanych za życia Aniołowi Śmierci, które zgodziły się Jej pomagać po śmierci. Sowa - El Buho, Lechuza to Posłaniec Najświętszej Śmierci. Mimo, że La Santisima słyszy wszystkie nasze prośby, wielu wyznawców darzy szczególnym respektem sowę jako posłańca Pięknej Pani, który niezawodnie dostarczy nasze modlitwy. Sowa jest w tradycji tak nieodłącznie skojarzona z Naszą Panią, że pojawiające się w naszym otoczeniu sowy oznaczają bliską, czuwającą obecność La Santa Muerte. Kiedy osoba nie jest wyznawcą, a widzi wokól siebie sowy to Święta Śmierć pragnie aby nawiązała z Nią kontakt. Sowa symbolizuje wszechmądrość Naszej Pani oraz Jej zdolność do poruszania się w ciemności. Posłaniec Naszej Pani reprezentuje noc, trwanie w ciemności i widzenie przez mrok. Doskonały wzrok w ciemności oznacza mądrość, oświecenie i wiedzę pośród chaosu. Są kojarzone z czarami w Meksyku, Europie i na całym świecie.

CZASZKA

Czaszka pojawia się w dłoni Anielskiej Pani lub jest zawieszona przy Jej płaszczu. Czasem widzimy wizerunki Białej Pani na których stoi na stosie czaszek, innym razem czaszki są elementem rękojeści Jej kosy. Czaszka oznacza panowanie Świętej Śmierci nad życiem i nad nami. Jest symbolem śmierci, przemijania, ulotności i krótkotrwałości naszego życia. Czaszka to także znak Golgoty - Golgota to po aramejsku "miejsce czaszek" - czyli miejsca spotkania Chrystusa i Najświętszej Śmierci.

ANIELSKIE SKRZYDŁA

Istnieje wiele wizerunków na których Najświętsza Śmierć ma anielskie skrzydła. Oznaczają one, że La Santa Muerte jest Aniołem Śmierci, aniołem Pana, Posłanniczką Boga, niebiańską istotą Światła, Archaniołem tej samej hierarchii niebieskiej co Archanioł Michał.

KRYSZTAŁOWA KULA

Na wielu wizerunkach La Santa Muerte trzyma w dłoniach kryształową kulę. Szklana kula symbolizuje to, że Najświętsza Śmierć widzi przeszłość, przyszłość i jest wszędzie w teraźniejszości. Kula świadczy o Jej wszechwiedzy, wszechobecności, o Jej nieskończonej przenikliwości i wglądzie we wszystko.

KLEPSYDRA

Klepsydra oznacza śmierć, krótkotrwałość ziemskiej egzystencji, przemijający czas życia na ziemi, a także przekonanie, że śmierć nie jest końcem, ponieważ klepsydrę można odwrócić, aby zacząć od nowa. Jest symbolem upływającego czasu oraz nowego życia ponieważ po uniesieniu klepsydry nastęuje reset i piaski zaczynają ponownie odmierzać upływ czasu. Przypomina o dobrym wykorzystaniu przemijającego czasu jaki pozostał nam na ziemi. Klepsydra pokazuje związek La Santa Muerte z czasem, jak również ze światami na górze i na dole. Symbolizuje także cierpliwość.

KSIĘGA

Najświętsza Śmierć czasem trzyma w dłoni księgę symbolizującą Jej wszechwiedzę. Księga reprezentuje także prawdę, mądrość i przeznaczenie. Otwarta księga może także być przedstawieniem Biblii lub Ewangelii, jako, że La Santa Muerte jest Aniołem Pana, Archaniołem Światłości.

TRON

Na niektórych przedstawieniach widzimy Najświętszą Śmierć na tronie, który symbolizuje jej władzę nad wszystkimi żywymi istotami a także duchami, zwłaszcza duszami zmarłych ludzi w ich życiu pozagrobowym. Tron oznacza, że La Santa Muerte jest Królową Wszechświata.

TIARA lub KORONA

Tiara symbolizuje aureolę nad postacią Naszej Pani, świadczącą o Jej wielkiej świętości. Tiara lub niekiedy korona zdobiąca głowę Anioła Śmierci przypomina o Jej dominium nad żywymi i umarłymi, Jej boską moc i potęgę.

LUSTRO

Lustro w ręce lub otoczeniu La Santa Muerte odbija negatywne energie, klątwy i złorzeczenia a dzięki Naszej Pani pozwala wyznawcy dostrzec samego siebie w prawdzie - takiego jakim naprawdę jest.

KRZYŻ

Krzyż, czasem także z umęczonym ciałem Jezusa jest bardzo często umieszczany na przedstawieniach Najświętszej Śmierci. Krzyż oznacza chrześcijańskie pochodzenia Naszej Pani, to, że jest Aniołem Śmierci i Posłanniczką Boga oraz Przewodniczką dusz ludzkich. Przypomina także o spotkaniu Świętej Śmierci i Chrystusa w zaświatach.

KRZYŻ MOROWY

Często możemy spotkać na wyobrażeniach La Santa Muerte krzyż morowy, krzyż karawaka. Ma wygląd pionowego pnia z dwiema poprzeczkami z których górna jest trochę krótsza od dolnej. Był używany jako ochrona przed zarazami i epidemiami czyli morowym powietrzem. Na wizerunkach Świętej Śmierci oznacza protekcję przeciw nieszczęściom i chorobom, wypadkami i nagłymi zgonami, klątwami czy bezsennością.

NASIONA

Powszechną praktyką, szczególnie w Meksyku jest umieszczanie nasion pod posągami La Santa Muerte. Zazwyczaj są to ziarna fasoli, jęczmienia i nasiona piwonii. Symbolizują ochronę jaką otacza nas Nasza Święta Pani i przyciągają szczęście. Oznaczają one obfitość, zdrowie, płodność, bogactwo, stabliność emocjonalną i dobrobyt finansowy, którymi obdarza nas Święta Śmierć. Czasami La Santa Muerte trzyma kłos zboża, co reprezentuje przede wszystkim Jej hojność, szczodrość oraz obfitość które przynosi swym wyznawcom.

Mateusz, La Santa Muerte Poland