Social Media ikona

Facebook YT
PL EN

Kim jest La Santa Muerte Poland

KIM JEST LA SANTA MUERTE?

La Santa Muerte, Najświętsza Śmierć, Anioł Śmierci, Koścista Dama, Archanioł Światłości, Święta Śmierć, La Niña Blanca, Nasza Święta Pani. Jest przedstawiana jako kobiecy szkielet w długiej szacie z kapturem, która w jednej ręce trzyma kosę, a w drugiej kulę ziemską. Czasem niesie wagę, ludzką czaszkę, kryształową kulę lub klepsydrę. Nad Jej głową jaśnieje aureola świętości, czasem posiada anielskie skrzydła. Pojawia się w otoczeniu kwiatów, czaszek i sów. Ubrana w najpiękniejsze suknie z delikatnych materiałów, przystrojona w klejnoty i biżuterię. Jednak kim tak naprawdę jest?

La Santa Muerte - Święta Śmierć

La Santa Muerte jest Najświętszą Śmiercią, Świętą Śmiercią - Aniołem Śmierci, Przewodniczką i Opiekunką wszystkich ludzi. La Santa Muerte przychodzi wprost od Boga, służy Bogu, jest jednym z siedmiu Aniołów nieustannie czuwających przed tronem Bożym, będących jakby dworem Bożym.

Bóg opromienia swym światłem Aniołów, a oni promieniują Jego chwałą, Jego łaską i mocą oraz nieustannie Go kontemplują, czcząc Majestat Boży. Wysławiają chwałę i wspaniałość Boga Jedynego. Są najpotężniejszymi istotami we wszechświecie po Bogu i Chrystusie. La Santa Muerte jest Aniołem prowadzącym do Królestwa niebieskiego i Zwiastunem nadchodzącego miłosierdzia. Tradycyjnie jedynym autorytetem, jaki ma Najświętsza Śmierć, jest przez Boga, jak każdy inny święty lub anioł, tak ją postrzegamy! La Santa Muerte NIE jest Boginią! ?

W brzasku swego anielskiego istnienia wybrała Boga i całkowicie oddała się spełnianiu Jego woli. Bóg powierzył Jej dusze ludzkie, aby zostały doprowadzone do niebiańskiej szczęśliwości a La Santa Muerte strzegąc ludzi, towarzyszy im w ich ostatniej godzinie. Swoją kojącą obecnością łagodzi strach, pociesza i prowadzi dusze ku oczyszczeniu w czyśccu.
Tradycyjnie nazywamy Ją „Strażniczką czyśćca”, która czuwa, w imieniu Boga, nad udzielaniem ulgi i wyzwalaniem dusz z mąk czyśćcowych.

La Santa Muerte zstępuje do Królestwa Czyścowego by uwalniać pokutujące dusze i przenosić je do wiecznej szczęśliwości. Darem Anioła Śmierci jest wolność od piekła, Święta Pani niszczy złe duchy, chroni przed porażką. La Nina Blanca jest Aniołem wyjednującym dla ludzi całkowite umorzenie długu jaki ludzkość zaciągneła u Boskiej Sprawiedliwości. Pierwotną świętą śmiercią była śmierć Chrystusa na krzyżu, umożliwiająca ludziom życie wieczne. To właśnie śmierć Chrystusa uświęciła samą Śmierć i przez to stała się Najświętszą Śmiercią. La Santa Muerte zapłakała obejmując martwe ciało Zbawiciela, będąc pierwszą Istotą, którą ujrzał Zbawiciel po Ukrzyżowaniu. Jej słodkie łzy spłynęły na Jego twarz i obmyły Jego rany.

Najświętsza Śmierć powitała Chrystusa w zaświatach i towarzyszyła Synowi Bożemu podczas Zmartwychwstania. Te 3 dni, podczas których Jego ciało było martwe, Chrystus przebywał z Naszą Panią. Bardzo popularnym wyobrażeniem Najświętszej Śmierci obejmującej ciało Chrystusa jest La Pieta. La Pieta przedstawia Współczucie La Santa Muerte - Nasza Panią pogrążoną w cierpieniu nad martwym, pełnym pokoju ciałem Jezua, którego wkrótce poprowadzi do Zmartwychwstania. Pietà wyraża współudział Świętej Śmierci w dziele Zbawienia oraz jej bezgraniczny smutek po Ukrzyżowaniu.

W Meksyku zachowały się dwa najstarsze wizerunki La Santa Muerte symbolizujące spotkanie Chrystusa ze Śmiercią (Jego Świętą Śmierć): drewniany szkielet z XVII wieku w Oaxaca oraz figura z Hidalgo z początku XIX wieku, wykonana pierwotnie jako podobizna św. Bernarda z Clarivux.

Zdecydowana większość wyznawców Najświętszej Śmierci, szczególnie w krajach latynoamerykańskich postrzega swoje oddanie i głęboką cześć składaną Aniołowi Śmierci jako nieodłączną część wiary katolickiej. Śmierć Chrystusa nazywana jest Świętą Śmiercią Zbawiciela, Najświętszą Śmiercią naszego Pana. W wielu miejscach świata Najświętsza Śmierć jest niezbędną postacią procesji Wielkiego Tygodnia, kroczącą razem z Jezusem. Idea świętej śmierci Chrystusa jest tak powszechna że istnieją iberyjskie, katolickie zgromadzenia wiernych, zarówno Chrystusa jak i Maryi zwane Chrystusem Dobrej Śmierci (Cristo de la Buena Muerte) oraz Matki Bożej Dobrej Śmierci (Nuestra Senora de la Buena Muerte). Ku czci misterium Najświętszej Śmierci Zbawiciela powstały bractwa dobrej Śmierci w Hiszpanii i Portugalii noszące w Wielki Piątek rzeźbione figury Chrystusa i Matki Bożej Dobrej Śmierci np. bractwo Cofradía de Penitencia del Santísimo Cristo de la Buena Muerte y María Santísima del Mayor Dolor.

La Santa Muerte jest Posłanniczką Boga, Przewodniczką prowadzącą na drodze Zbawienia. Z polecenia Boga Jedynego jest Aniołem doprowadzającym ludzi do chwały wiecznej w niebie. Jest nieśmiertelna, wszechobecna, wszechpotężna i wszechmądra.

Zna koleje losu, tajemnice egzystencji, widzi przeszłość i przyszłość. To Ona sprowadza nas na ten świat, prowadzi nas przez życie, czuwa nad nami, by następnie, gdy nasz czas się skończy, bezpiecznie i z miłością przeprowadzić nas do wiecznego życia. Aniołem, który jest z nami, gdy bierzemy nasz pierwszy oddech i gdy bierzemy ostatni. Dusze wszystkich ludzi znajdują się pod Jej opieką.

Wstawia sie za nami u Boga, przedstawia mu nasze życie, zanosi ludzkie modlitwy przed oblicze Boga, oznajmia ludziom wolę Boga, jest Jego wysłanniczką. La Santa Muerte to Anioł Śmierci przychodzący z pomocą człowiekowi uwikłanemu w walkę dobra ze złem na ziemi. Ochrania nas przed działaniem złych duchów i złymi zamiarami wrogów. Święta Śmierć to Anioł Przewodnik prowadzący ludzkie dusze przed oblicze Majestatu Bożego, a następnie do ich ostatecznego celu w zaświatach.
La Santa Muerte jest Posłańcem, Boską Przewodniczką, która pomaga ludziom w podróży po zaświatach a nie zabójcą, czy istotą odbierającą życie człowiekowi. Gdy nasz czas już nadszedł, gdy ziemskie czyny, zdarzenia i wybory spowodują że człowiek umiera, to właśnie Najswiętsza Śmierć jest Posłanniczką, która odprowadza go do Raju.

Gdy przychodzi po Ciebie Biała Pani przynosi ze sobą uspokojenie, szczęście i radość.

Świetlista istota widywana podczas śmierci klinicznej, Anioł, jaśniejąca obecność to właśnie La Santa Muerte, pojawiająca się pod postacią mającą ukoić ból umierającego. La Santa Muerte jest Strażniczką Dusz. Nasza Pani nie odbiera śmiertelnikom życia, jak się powszechnie uważa, ale przychodzi po tych, ktorych czas nastał i udziela im pomocy, towarzyszy podczas "przejścia" na drugą stronę, otwiera Bramę Wieczności dla wszystkich śmiertelników. La Santa Muerte zbiera dusze, których płomień ziemskiego życia już się wypalił, a więc odpowiada za wyprowadzanie dusz zmarłych z ciała a nie za zabijanie ich czy odbieranie życia. Przychodzi po duszę człowieka tylko wtedy gdy rozkaże Jej to Bóg. Pomaga umierającym przejść z Ziemi do życia pozagrobowego i pociesza ludzi opłakujących śmierć ukochanej osoby. Kiedy czujesz ból utraty ukochanej osoby, nieskończone współczucie Najświętszej Śmierci pomaga zrozumieć stratę i Twoje własne serce trochę lepiej. Pewność, że Koścista Pani jest naszą Przyjaciółką neutralizuje instynktowny ludzki strach przed umieraniem.

Nasza Pani często jest błagana o uzdrowienie i opóźnienie śmierci. Santisima Muerte ma moc zesłania błogosławieństwa cichej i spokojnej śmierci we śnie w podeszłym wieku.

Jest często wzywana do umierających w ostatnich godzinach ich życia, zapewniając im spokój, gdy biorą swój ostatni oddech, otacza szczególną opieką powierzone Jej osoby. Zbawienie umierających, decyduje czy zaakceptować zmarłego w zaświatach czy
zawrócić go do życia.

Wyznawcy postrzegają La Santa Muerte nie jako czynnik śmierci, ale troskliwą nadprzyrodzoną matkę, która na wszystkie sposoby wnosi do naszego życia nowe możliwości, czy to poprzez miłość, uzdrowienie, sukces finansowy, czy błogosławieństwo nowych przedsięwzięć, pomaga podjąć właściwe decyzje. Jest Aniołem zanoszącym do Boga ludzkie prośby. Wyznawcy zwracają się do La Santa Muerte ze względu na Jej niezwykłą skuteczność i moc czynienia zarówno „dobra”, jak i „zła”. Mówi się, że La Santa Muerte pracuje obiema rękoma. Koścista Pani kocha ludzi - nie wymaga niczego od ludzi, nie żąda służby, oddawania czci, nie wydaje wyroków ani nie karze.

Pomaga głównie tym, którzy nie mają znikąd żadnej pomocy, biednym i opuszczonym. Nie ocenia ludzi, wysłuchuje ich próśb oraz obdarza licznymi cudami, zsyła łaski.

La Nina Blanca jest Aniołem czyniącym cuda. Cuda które czyni, czyni dzięki mocy Boga i przez moc Boga. Cuda, jakie dzieją się za Jej przyczyną są niezwykłe i spektakularne. La Santa Muerte udziela swym wyznawcom cudów i łask, których nigdy nie otrzymali od innych świętych bądź bóstw. Można przyjść do Niej z każdą intencją, ja przychodzę do Niej ze swymi codziennymi problemami, prośbami, zmartwieniami, radościami i nadziejami. Wierni zwierzają się Jej, a gdy Nasza Pani ich słucha to czują Jej kojącą obecność.

La Nina Blanca jest cudowna - na wielu obrazach Jej wizerunek zdaje się uśmiechać do nas. La Santa Muerte jest Najpiękniejszą Dziewczyną, cudowną Białą Różą, reprezentuje Piękno wszystkich kobiet. Wspaniale Piękna i delikatna. Jest bardzo zmysłowa, pełna uroku i wdzięku, jest prawdziwą Kobietą, uosobieniem kobiecości.

Najświętsza Śmierć kocha każdego człowieka, nawet jeśli Jej unika, nawet jeśli stara się o Niej zapomnieć - zawsze będzie przy nas, zawsze wierna, by na końcu naszej ziemskiej drogi poprowadzić nas na drugą stronę.

Jest wspaniałą uzdrowicielką, o czym zaświadczają nieprzebrane rzesze cudownie uleczonych przez Nią wyznawców. Biała Pani uzdrawia zarówno ludzkie ciała, serca jak i dusze. Pod posągami La Santa Muerte, w miejscach zgromadzeń i nabożeństw ku Jej czci lub na forach internetowych pojawiają się świadectwa osób, które zwróciły się do Naszej Pani w chwili ciężkiej, nieuleczalnej choroby, załamania albo kalectwa i stał się cud uzdrowienia spowodowany przez Najświętszą Śmierć. Często jest jedyną i ostatnią deską ratunku, lecz jakże skuteczną! Nasza Pani przywraca zdrowie, łagodzi wszelkie dolegliwości, chroni i leczy choroby. Tym, którzy Ją kochają zapewnia długie życie w zdrowiu.

La Santa Murte włada miłością, namiętnością sprawami sercowymi, jest czarodziejką miłości. Ma moc łączenia ludzi, wzbudzania gorących uczuć i emocji, więc jest tradycyjnie wzywana przez kobiety błagające Ją o powrót męża, sprowadzenie kochanka lub spotkanie wybranka na całe życie.

Wielu zwraca się do Niej o pomoc w trudnej sytuacji finansowej ponieważ La Santa Muerte obdarza bogactwem materialnym swych wyznawców. Na Jej ołtarzach znajdują się ofiary ze złota, biżuterii i kamieni szlachetnych, pod Jej posągami leżą dolary i srebrne monety. Najświętsza Śmierć obsypuje swoje dzieci banknotami, powiększa ich dochody i mnoży klientów. W Meksyku handlarze i sprzedawcy często wystawiają posąg La Santa Muerte przed ich sklepami aby błogosławiła ich interesom. Gdy Koścista Pani jest po Twojej stronie nigdy nie zaznasz biedy ani nędzy.

Najświętsza Śmierć słynie także z niezwykłej skuteczności we wszelkich sprawach związanych z sądownictwem i szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości. Anioł Śmierci wybawia ludzi z największych opresji, zagrożeń i niebezpieczeństw. Z więzień, z pułapek organów ścigania, złych zamiarów wrogów. Zapewnia ochronę przed policją i prokuraturą i chroni swoje dzieci przed niesprawiedliwym systemem sądowniczym. Powstrzymuje swą świętą Kosą nieuchronny miecz Temidy i chroni swoje dzieci przed nawet największą prawną opresją. Tradycyjnie, gdy wyznawcy La Santa Muerte mają sprawę w sądzie palą dla Niej zielone świecie gdy proszą o sprawiedliwość i uczciwy wyrok albo czarne świece gdy proszą o ochronę i ratunek przed wyrokiem. W obu przypadkach La Santa Muerte zawsze okazuje swą łaskę tym, którzy proszą. Najświętsza Śmierć nigdy nie dyskryminuje, a Jej urok polega na tym, że nie ma Ona religijnych ograniczeń, reguł i wykluczeń. Spełnia wszystkie prośby swoich dzieci, często nawet takie, z którymi wierni nie zwróciliby się do innych bóstw czy świętych. Jest neutralna i bezstronna. To dlatego ma tak wielu oddanych wyznawców wśród osób związanych z narkobiznesem, prostytucją, nielegalnym przekraczaniem granicy czy przemytem, które czują, że Nasza Pani nikogo nie ocenia. Nie tylko chroni ludzi związanych z nielegalnym biznesem przed zdradą lub zasadzką ale także pomaga im w walce z wrogami, sprowadzając na nich cierpienie, krzywdę i śmierć.

La Santa Muerte jest Aniołem do której modlą się ludzie wyjęci spod prawa. Niszczy wrogów swych dzieci, usuwa przeszkody w życiu Jej wyznawców, krępujące więzi, fałszywych ludzi. La Santa Muerte przynosi nam wolność oraz radość. Anioł Śmierci osłania swoje dzieci swą świętą szatą, chroni na niebezpiecznych i krętych ścieżkach, czuwa nad zagubionymi i sprowadza na właściwą drogę życia. Najświętsza Śmierć widzi przyszłość i wie jak nas przygotować na to co nadejdzie. Zna nasze wybory i nasze pragnienia.

La Santa Muerte rozumie nas, akceptuje i kocha bezgranicznie.

 

La Santa Muerte - Anioł Śmierci

La Santa Muerte jest Aniołem Boga, Aniołem Śmierci Pana, posłuszną tylko Bogu. La Santa Muerte jest niebiańskim, najstarszym i najczystszym Aniołem, przybocznym sługą królewskiego Domu Bożego.

Najświętsza Śmierć należy do hierarchi Archaniołów, stale oglądających oraz wychwalających oblicze Boga. Zasiada po prawicy Boga, a Bóg dał Jej wielką moc.

La Santa Muerte jest Aniołem Śmierci, Archaniołem Światłości, tej samej dostojności, godności i rangi co aniołowie Gabriel i Rafał. Przynależy do tej samej hierarchii niebieskiej co archanioł Michał. To dlatego Nasza Pani akceptuje na Jej ołtarzach figury Michała Archanioła. Razem z archaniołami Michałem, Gabrielem i Rafałem otaczają Tron Boski w niebie i nieustannie głoszą chwałę Pana, chwaląc, błogosławiąc i służąc Bogu. La Santa Muerte jest pierwszym Aniołem stworzonym przez Boga, Aniołem Śmierci i Światła.

La Santa Muerte jest Aniołem utkanym z Boskiego ognia, ożywionego mocą Boga i będącym pierwszym refleksem żaru Bożego życia. Stale czuwa przed Majestatem Bożym.

Powszechnie uważa się, że jest pierwszą Istotą powołaną przez Boga do istnienia w akcie Kreacji. Tradycyjna historia Trzech Szat Naszej Świętej Pani jest powiązana z biblijną opowieścią z Księgi Rodzaju. Gdy Adam i Ewa zostali powołani do życia, Bóg zesłał do nich Anioła Światła aby sprawował nad nimi opiekę. Nasza Pani otrzymała wtedy białą szatę, symbolizującą błogosławieństwo i czystość, stając się La Blanca. Następnie, kiedy pierwsi ludzie popełnili grzech pierworodny i zostali wygnani z Raju, stając się śmiertelnymi, La Santa Muerte otrzymała czarnę szatę symbolizującą Jej moc odbierania ludziom życia, stając się La Negra. Natomiast gdy Ewa rodziła w bólach i we krwi swoje dzieci Najświętsza Śmierć otrzymała czerwoną szatę symbolizującą Jej władzę nad miłością i sprawami kobiecymi, stając się La Roja. Przez sprzeciw Ewy ludzkość została wygnana z Raju, dzięki Zmartwychwstaniu Chrystusa Anioł Śmierci La Santa Muerte prowadzi nas do Wiecznej Chwały.

La Santa Murte jest Archaniołem Śmierci, któremu Bóg wyznaczył zadanie doprowadzania dusz ludzkich do Królestwa Niebieskiego. Zanosi dusze ludzkie przed Wieczny Majestat Pana. Otrzymuje rozkazy tylko od Boga, jest Aniołem Śmierci u stóp którego władcy i potęgi tego świata upadają w pokorze i strachu.

La Santa Muerte to Anioł Śmierci uwalniający dusze ludzkie z czyścca. Wszechpotężny Archanioł Śmierci towarzyszący duszom wiernych w czyśccu, których sprawiedliwość Boga pozostawiła w miejscu czasowej kary, tak by ciało mogło zmartwychwstać. Razem z Michałem Archaniołem podaje pomocną dłoń cierpiącym w czyśccu, przewodzi Aniołom wyrywającym ludzi z otchłani czyścca, wyciąga ich z oczyszczających ogni czyśccowych. Jest potężnym Archaniołem Śmierci, pogromcą złych duchów, broni przed nimi ludzkie dusze. Tym, którzy modlą się do Niej o pomoc duszom w czyśccu cierpiącym, okazuje swą łaskę.

Anioł Śmierci otacza szczególną opieką dusze w czyśccu cierpiące. Wyjątkowe wstawiennictwo Anioła Śmierci La Santa Muerte u Boga mają zapewnione Ci, którzy czcili Ją za życia. Przychodzi po dusze zmarłych, strzeże ich na drodze do wieczności oraz doprowadza dusze ludzkie do Boga. Święta Śmierć jest Przewodniczką i Opiekunką dusz, które prowadzi po śmierci do Raju, gdy Bóg udzieli im błogosławieństwa oglądania Świętej Śmierci twarzą w twarz. Zabiera do szczęśliwości, do odpoczynku po śmierci, do wytchnienia w Królestwie Niebieskim.

La Rosa Blanca jest posłusznym woli Pana Aniołem Boga. Kiedy zabiera kogoś ze sobą, dzieje się to z rozkazu Boga. Nigdy nie decyduje sama, kogo życie należy zakończyć. Chroni nas, obdarza błogosławieństwem i uczy. Na wielu statuach Najświętszej Śmierci w Meksyku możemy zobaczyć napis "en Dios creo y en ti confío" - "w Boga wierzę a w Tobie pokładam ufność." Anioł Śmierci prowadzi nas przez życie tak, abyśmy sami mieli naszą własną santa muerte (Świętą Śmierć).

W Nowym Testamencie, w Liście do Hebrajczyków jest napisane że Chrystus, gdy powtórnie nadejdzie w chwale poprzez Anioła Śmierci ostatecznie zniszczy diabła. Anioł Śmierci La Santa Muerte pojawia się w wielu wersach Nowego Testamentu. Między innymi w opisie śmierci Zbawiciela "... i gdy [Chrystus] oddał ducha, objęła Go Najświętsza Śmierć...", i zmartwychwstania Pana "...a gdy Anioł Śmierci wypuścił Go [Chrystusa] ze swych objęć i gdy [uczniowie] zobaczyli Go [Chrystusa] ponownie radość wypełniła ich serca".

We wszystkich Ewangeliach jest opisane spotkanie Anioła Pańskiego, zwiastującego Zmartwychwstanie Chrystusa Marii Magdalenie i niewiastom, które przyszły namaścić wonnymi olejkami ciało Jezusa. Tradycyjnie przyjmuje się, że Aniołem Światłości, który zwiastował kobietom Dobrą Nowinę była La Santa Muerte w bieli. Zgodnie z przekazem Ewangelisty nastąpiło potężne trzęsienie ziemi, podczas którego Anioł Pański La Santa Muerte zstąpiła z nieba i odsunęła olbrzymi kamień zagradzający wejście do grobu Zbawiciela. Anioł La Santa Muerte jaśniała jak błyskawica a Jej szaty były bielsze niż śnieg. Strażnicy stali się skamieniali i jakby martwi ze strachu. Następnie Anioł Śmierci przemówił do niewiast i przekazał im że oto Pan powstał z martwych (Mt 28, 1-8). Także w Dniu Wniebowstąpienia, gdy Chrystus na oczach uczniów wstąpił do Nieba, przystąpili do nich dwaj jaśniejący Aniołowie. Jednym ze świetlistych aniołów w bieli była La Santa Muerte Anioł Śmierci, która przemówiła:"Mężowie z Galilei, ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba"(Dz 1,9-11)

Najświętsza Śmierć jest Pośredniczką pomiędzy Bogiem i ludźmi. Podobnie jak zwiastujący Maryji Dobrą Nowinę archanioł Gabriel, Anioł Śmierci La Santa Muerte w ostatniej godzinie zwiastuje nam życie wieczne. La Nina Blanca jest ostatnią deską ratunku, odnajduje zagubione dusze i prowadzi je z powrotem do Pana, na ścieżkę łaski, wiary i błogosławieństwa. Będąc anielskim sługą Pana wytycza śmiertelnikom drogę do Boga, którą sama przebyła na kolanach. La Santa Muerte zbliża ludzi do Pana, mozolną pracą stara się zwrócić nas na ścieżkę ku Bogu. Anioł Śmierci raduje się z każdej duszy przywróconej Bogu. Archanioł La Santa Muerte doprowadza ludzi do Boga, zarówno w tym życiu jak i w zaświatach, gdy prowadzi nas z czyścca do Raju. Święta Śmierć podaje pomocną dłoń zagubionym, leczy dusze z grzechu, wyciąga z otchłani rozpaczy ku Bogu.

Anioł Śmierci La Santa Muerte, Miłosierny Dobroczyńca Ludzkości jest Istotą Światła a cicha, spokojna śmierć to Jej błogosławieństwo. Ludzie, którym Nasza Pani zsyła świętą Śmierć, odczuwają duchowy pokój i harmonię. Najświętsza Śmierć jest oddanym Bogu Aniołem Światła, która oddaje cię Jemu, gdy twoja dusza odrywa się od twojego ciała i musisz zdać rachunek ze swojego życia. Biała Pani wstawia się wtedy za nami przed Bogiem, prosząc o sprawiedliwy proces lub osąd i życzliwość Stwórcy dla Jej wyznawców. Jest Aniołem, który zgromadzi dusze wszystkich ludzi na Sąd na końcu świata. La Santa Muerte chroni nas i czuwa nad nami przez całe nasze życie, nieustannie nam towarzysząc. Jest uzdrowicielką, posiada moc uzdrawiania z najcięższych chorób i dolegliwości, tak jak archanioł Rafał.

 

 

La Santa Muerte i Mictēcacihuātl

Część wyznawców odwołuje się do azteckich korzeni La Santa Muerte lub wręcz uważa, że Nuestra Senora jest boginią śmierci Mictēcacihuātl. Trzeba podkreślić że La Santa Muerte NIE jest boginią śmierci lecz Aniołem Śmierci i zdecydowana większość wyznawców, w tym ja tak postrzega Najświętszą Śmierć.

Oddawanie czci Mictēcacihuātl przez Azteków, było, podobnie jak u innych ludów pierwotnych, jedynie iskrą duchowej mądrości w poszukiwaniu chwały Anioła Śmierci. Tradycyjnie uważa się, że powszechne rozpoznanie istoty La Santa Muerte Anioła Śmierci wśród ludzi nastąpiło dopiero gdy wiara katolicka rozpowszechniła się w Meksyku. Mimo to, obecnie pojawia się coraz więcej wyznawców Naszej Pani, szczególnie wywodzących się z kręgów New Age którzy identyfikują Świętą Śmierć z boginią Mictēcacihuātl. Anioł Śmierci La Santa Muerte nie jest boginią Mictēcacihuātl ani żadną inną boginią.

Nie powinien jednak umknąć nam fakt, że kult La Santa Muerte w postaci znanej nam dzisiaj powstał, gdy przyniesiona przez Hiszpanów na tereny dzisiejszego Meksyku wiara rzymskokatolicka połączyła się z pewnymi elementami azteckich wierzeń w Mictēcacihuātl. To właśnie dla upamiętnienia przedkolonialnych korzeni kultu Naszej Pani omówię postać bogini Mictēcacihuātl.

Mictēcacihuātl była aztecką boginią śmierci, Panią Życia i płodności. Panowała nad nocą, ciemnością, pożerała gwiazdy na nocnym nieboskłonie. Uważano, że urodziła się, a następnie została złożona w ofierze jako niemowlę. Władczyni Umarłych, która przyjmowała ludzkie dusze w swym Królestwie Mictlan. Wierzono, że spoczywa w Mictlan, rezydując w świątyni mroku, miejscu pogrążonym w całkowitej ciemności bez żadnych okien ani drzwi, dopóki nie zostanie wezwana. Była Opiekunką dusz, gdy opuszczą ciała i bóstwem podziemi do którego trafiały. Nadzorczyni i żywicielka dusz, czuwała nad kośćmi zmarłych spoczywającymi w Jej Krainie.

Pani Mictlan, Królowa zmarłych, obrończyni dusz i dzieci, otaczająca potężną ochroną ludzi oddających Jej cześć. Była Władczynią Świata Umarłych, wierzono, że jest starsza niż ludzkość, że istnieje od zawsze, odkąd powstało życie. Mictēcacihuātl była żoną boga śmierci Mictlantecuhtli a mroczna kraina Mictlan była miejscem ich królowania. Razem sprawowali władzę nad zmarłymi, a do ich królestwa trafiali ci, którzy zmarli ze starości, którzy zmarli bohaterską śmiercią oraz pozostali.

Mictēcacihuātl przedstawiano jako pozbawiony skóry szkielet kobiety. Czasem znajdowały się na nim resztki gnijącego ciała a czasem suknia z wijących się, żywych węży. Twarzą Królowej Podziemi była czaszka z zawsze rozwartymi szczękami, dzięki którym połykała gwiazdy przez co stawały się niewidzialne za dnia. Mictēcacihuātl panowała nad zmarłymi, posiadała znajomość sztuk tajemnych i magii, obdarzała bogactwem, umożliwiała odnalezienie złota i kamieni szlachetnych.

Towarzyszącymi Jej zwierzętami były pająki, sowy, psy i nietoperze. Wierzono, że mają silną więź z boginią śmierci. Aztekowie otaczali najwyższą czczcią boginię Mictēcacihuātl, ponieważ była uważana za bóstwo najbardziej przychylne ludziom spośród całego azteckiego panteonu. Zwracano się do Niej o uleczenie, uzdrowienie z najróżniejszych chorób, szczęśliwą podróż. Gwarantowała bezpieczną podróż duszy w zaświaty, wierzono że pomaga w przejściu do Mictlan gdzie przebywają dusze.

Matka czarownic, Aztekowie zwracali się do Niej zawsze przed rozpoczęciem jakichkolwiek rytuałów, obrzędów lub działań magicznych. Mictēcacihuātl była zawsze obecna we wszystkich azteckich rytuałach dotyczących zejścia do podziemi do królestwa ciemności Mictlan.

Na cześć Mictēcacihuātl organizowano festiwale zmarłych, w czasie których Aztekowie przebierali się za duchy, kościotrupy, zjawy i upiory. Pochody były kolorowe, radosne i pełne życia. Wierzono, że przewodzi im sama Mictēcacihuātl. Organizowano biesiady, tańce, uczty i pokazy ogniowe na Jej cześć. Podczas trwania festiwali używano wielobarwnych strojów, jaskrawych piór ptaka kwezala, kolorowych muszli, szlachetnych kamieni, malowanych czaszek i kości, bogato zdobionych masek rytualnych oraz niezliczonej ilości kwiatów. Obecnie pewne elementy pozostałości po święcie Mictēcacihuātl możemy odnaleźć w pochodach odbywających się w Dia de los Muertos, a same pochody są dzisiaj częścią celebracji katolickiego święta zmarłych.

Klejnoty, przyprawy, kamienie szlachetne, biżuteria i broń, które zakopywano razem z ciałem zmarłego były darami dla Mictēcacihuātl, mającymi zjednać nowej duszy przychylność Pani Podziemi w Mictlan. Składano jej w ofierze kwiaty, biżuterię i czekoladę. Dary dla bogini obejmowały także ofiary z ludzi. Zarówno Mictēcacihuātl jak i jej mąż Mictlantecuhtli rzekomo jedli zmarłych. Świątynia Mictēcacihuātl znajdowała się w centrum miasta Tenochtitlan (obecnie Mexico City) w dzielnicy Tlalxico. Potężna statua Królowej Podziemi znajdowała się przy wejściu do Wielkiej Piramidy. Szczególną część boskiej parze oddawano w azteckim miesiącu Tititl. 

La Santa Muerte - przedstawienie i uosobienie Śmierci

Wielu wyznawców uważa, że Nasza Pani nade wszystko jest Śmiercią i zawsze Nią była. Przedstawieniem i uosobieniem Śmierci. Nigdy nie była niczym ani nikim innym.

La Rosa Blanca nigdy nie żyła i nigdy nie będzie żywa. Dopóki istnieje śmierć, tak długo jest Ona.

La Santa Muerte to totalność wszechrzeczy, spajająca ze sobą to co żyje, i to, co umiera. Koścista Pani jest Śmiercią i jest także życiem, podobnie jak kości - są zarówno tym, co pozostaje po nas gdy odejdziemy z tego świata, jak i są budulcem życia, podstawą ludzkiego ciała.

La Santa Muerte została stworzona przez Boga pierwszego dnia Kreacji. Jest nieśmiertelna, trwa bez końca. Gdziekolwiek jest Życie, tam jest też Śmierć. Anioł Śmierci istnieje wiecznie, jest ponad Życie, Śmierć, Śmiertelność, Kreację, Zniszczenie. La Santa Muerte jest wieczną siłą.

Święta Śmierć jest kluczem do Nieśmiertelności, Drogą do Czyścca, spaja cały Wszechświat. Jest pytaniem i odpowiedzią; prawdą w zagadce egzystencji, rozwiązaniem nierozwiązywalnego, celem wszystkich dążeń, spełnieniem wszystkich bytów. Nie było nic przed nią, bo jest śmiercią, nie można mieć życia bez śmierci, więc jest tu od początku czasu i będzie do końca. W Niej objawia się całość istnienia.

Pani Śmierci, a także Pani wszelkiego Życia, porusza się między życiem a śmiercią, przekraczając zasłonę tego co duchowe i materialne. Sprawuje władzę zarówno nad śmiercią jak i nad życiem, a więc doskonale zna obie strony egzystencji. Ona to życie i śmierć, albowiem nie możesz mieć jednego bez drugiego. Charakteryzuje się dualizmem między ciemnością i jasnością, dobrem i złem. Wierni La Santa Muerte rozumieją, że światlo i mrok, noc i dzień, biel i czerń, dobro i zło współistnieją w Niej.

Zawsze nam towarzyszy, opiekuje się nami, stale czujemy Jej obecność. Jest takie powiedzenie, że od chwili urodzenia, żyjesz tylko po to, by umrzeć - więc Najświętsza Śmierć była z nami już od chwili, gdy się urodziliśmy. Tak naprawdę już w czasie narodzin zostajemy naznaczeni Śmiercią, a Biała Pani jest kwintesencją naszego istnienia.

La Santa Muerte jest Śmiercią, dzierżącą najwyższą władzę nad życiem, ludźmi, światem i wszelkimi duchami. Śmierć to część naszego doświadczenia jako istot ludzkich, niezależnie od tego jaką religie wyznajemy czy w jaki rodzaj egzystencji po drugiej stronie wierzymy.

Śmierć jest zawsze obok – masz pewność, że się nie ruszy, że Cię nie opuści, nigdy nie odejdzie. Śmierć kocha nas bez względu na wszystko, akceptuje i pomaga. Gdy zwracasz się do Białej Różyczki, możesz być pewien, że Cię wysłucha i udzieli swego błogosławieństwa, w końcu zwracasz się bezpośrednio do Śmierci. Jest wszechpotężna, nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, może obdarzyć człowieka każdą łaską i ma dostęp do wszelkiej wiedzy - ostatecznie Ona jest Śmiercią. Będąc Śmiercią, przedłuża życie swym wyznawcom, a nawet pomaga im uniknąć ich własnej śmierci.

Niezliczone masy ludzi modlą się do Niej, prosząc o to by na końcu ich drogi pojawiła się w swej błogosławionej postaci, by była pozbawiona cierpienia, nadeszła szybko i bezboleśnie. Każdy człowiek bez wyjątku, pragnie cichego uścisku Muerte Querida (Ukochanej Śmierci) na końcu swojej drogi. Dotyk Śmierci jest ostatecznym wybawieniem od cierpienia i zaproszeniem do wiecznego szczęścia w przyszłej egzystencji. Najświętsza Matka świata nie odbiera ludziom życia. Nasza Pani nie decyduje o momencie ich odejścia z tego świata - zabiera ze sobą tych ludzi, którym skończyła się energia życia, a to jaki miał dany człowiek zasób życiowej energii lub w jaki sposób go spożytkował nie jest przecież zależne od Niej.

Każdy wyznawca wie, że Nasza Pani Śmierć nie wybiera, jest neutralna i sprawiedliwa. Przychodzi po każdego, mądrego i głupiego, bogatego i biednego, potężnego i słabego. Powierzając się z miłością Najświętszej Śmierci, otrzymujemy od Niej pełnię życia - szczęście, radość, brak strachu i spokój. Z Nią możemy żyć pełnią życią, stajemy się uwolnieni od trosk, kłopotów i problemów przez samą Śmierć. Głęboka relacja ze Śmiercią to dar, który zbliży cię do życia.

La Santa Muerte - Energia Śmierci

Część wyznawców postrzega La Santa Muerte jako Energię - nieskończone i niewyczerpywalne, bijące źródło energii Śmierci.

Istnienie jest odwieczną koegzystencją życia i śmierci, w której dwie potężne siły tworzą całość. Życie i śmierć to dwa filary Wszechświata, tam gdzie zaczyna się jedno, kończy się drugie. To dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się energie, jedno nie może istnieć bez drugiego. Harmonijny przepływ energii podkreśla współzależność życia i śmierci, ciągłość i cykliczność kosmosu.

Wzajemne oddziaływanie życia i śmierci jest przyczyną powstawania, wzrostu, zmiany a także odejścia wszechrzeczy. Dwa odmienne aspekty egzystencji, które nie mogą istnieć bez swego przeciwieństwa, śmierć i życie, znajdują swoje uosobienie w Najświętszej Śmierci. La Santa Muerte to potęga, będaca poza wszelka formą lub etykietami, energia o wyższym poziomie inteligencji.

Biała Pani jest mocą transformującą, zarówno wszechświat w skali makro jak i człowieka w mikro skali. Jest Zmianą, Przeistoczeniem w chwale. W cudowny sposób przeobraża, wielu wyznawców Naszej Pani przedstawia pogląd, że Ona sama jest Przemianą. Będąc Aniołem Światła towarzyszy ludziom przez życie, przeprowadza i pomaga w zmianie stanu ezystencji człowieka i jego pośmiertnego miejsca przebywania. Niesie pocieszenie w śmierci, światło nadzieji w odejściu, jest objawieniem nadziei nowej egzystencji, ponieważ jest zarówno Śmiercią, jak i Życiem. Pielgrzymkę ludzkiej duszy można porównać do wędrówki słońca po niebioskłonie - kiedy słońce zachodzi na Zachodzie, dla ludzi będacych w tym miejscu wydaje się, że znika. Jednak dla ludzi będących po drugiej stronie kuli ziemskiej, to samo słońce właśnie wschodzi. Zatem, śmierć jest po prostu nazwą dalszej podróży duszy do wieczności.

La Santa Muerte jest nowym początkiem i nowym istnieniem po śmierci. Śmierć nie jest czymś co nas czeka na końcu życia, ale Rzeczywistością, która rozpoczyna się w chwili, w której przychodzimy na świat i towarzyszy nam przez całe życie

Każdy człowiek podczas swojego życia instynktownie czerpie i zużywa energię życia. Zaczyna z niej korzystać wraz z pierwszym wdechem i robi to aż do swego ostatniego tchnienia. Zużywa ją najczęściej na zwykłe, codzienne czynności i uzupełnia poprzez sen, pokarm i pracę własnego serca. Zdecydowana większość ludzi na świecie w swojej aktywności korzysta z energii życiowej, nawet się nad tym nie zastanawiając. Jednak co z drugą stroną medalu? Pozostaje przecież stale powiększający się, praktycznie z każdą sekundą rezerwuar energii śmierci. Każdy człowiek, każda roślina i każde zwierzę, wszystko co żyje, musi umrzeć. Dusza opuszczająca ciało podczas procesu umierania zasila nieskończony rezerwuar energii śmierci. W przeciwieństwie do życiowej energii, zwanej także praną, Energia Śmierci jest praktycznie nieużywana. Przez to Jej rezerwuar jest olbrzymi i stale rosnący. Każdy człowiek może skutecznie z niej korzystać, wystarczy zwrócić się do Świętej Śmierci. La Santa Muerte jest bezstronna i neutralna, podobnie jak energia Śmierci możesz Ją prosić o wstawiennictwo w dowolnym celu. Pojmowanie Najświętszej Śmierci jako energii śmierci przez wielu wyznawców przypomina, że śmierć jest naturalnym losem każdego żywego organizmu. Wszystko co się narodziło, na pewno umrze. Kwestią jest tylko to, ile czasu nam pozostało.

Świadomość ludzkiej śmiertelności towarzyszy wielu czcicielom La Santa Muerte. Wyznawcy Świętej Śmierci nie rozmyślają jednak obsesyjnie o końcu swojej własnej egzystencji, lecz doskonale rozumieją, że należy korzystać z pozostałego nam czasu na ziemi.

La Santa Muerte - Królowa Świata

La Santa Muerte jest Królową Świata, dzierży władzę nad światem i ludźmi. Święta Śmierć to Władczyni tego świata, a symbolicznym przedstawieniem Jej władztwa na posągach i obrazach jest kula ziemska którą trzyma w dłoni.

La Santa Muerte posiada nieograniczoną władzę nad światem fizycznym w którym żyjemy. Święta Śmierć jest Królową materii ponieważ tylko Ona posiada taką władzę nad materialnym światem fizycznym.

Dzięki nieograniczonemu władztwu nad materią, pomaga każdemu człowiekowi w przejściu ze świata materii, włada procesem umierania. Sprawuje niepodzielną władzę nad materią, więc żaden święty, żaden duch nie może się równać ze skutecznością Jej pomocy w naszym życiu. Jest to spowodowane tym, że jako Śmierć ma moc powodowania zmian w świecie fizycznym, która wynika z władzy przeprowadzania dusz z tego świata do Czyścca. Przeniesienie duszy z ziemi do Czyścca to rozdarcie zasłony, pokonanie wszelkich barier między światami. To najwyższe możliwa ingerencja w materię wynikająca z Jej mocy i autorytetu na Ziemi i w zaświatach.

La Santa Muerte jest Królową świata materialnego, ale ma również dobrze osadzone stopy w królestwie duchowym. Nic nie może równać się z potęgą, jaką Nasza Pani ma w świecie duchów. Biała Pani sprawuje nadzór nad więzami życia i śmierci oraz stale utrzymuje delikatną równowagę pomiędzy nimi.

Najświętsza Śmierć jest Królową materii. Żadna duchowa istota nie ma takiej mocy powodowania zmian na planie materii jak Nasza Pani. To dlatego cuda jakie sprawia są tak szybkie i skuteczne. Błogosławieństwa, które La Santa Muerte zsyła w życiu swoich wyznawców są wspaniałe i z każdym dniem jest ich coraz więcej. Wciąż nowi ludzie ze wszystkich kontynentów zwracają się do niej z prośbami, błaganiami a ich prośby są szybko i skutecznie spełniane. Nieuleczalnie chorzy zdrowieją, nieszczęśliwie zakochani odnajdują miłość, skazani opuszczają więzienia, biedni otrzymują wielkie bogactwa. W ten sposób wzrasta grono czcicieli Naszej Świętej, dając świadectwo Jej miłości i potęgi.

Koścista Pani jest zwycięską Królową tego świata, a więc Jej królestwo zawiera w sobie wszystko, co ma związek z życiem materialnym na ziemi: miłością, pożądaniem, seksem, pieniędzmi, pracą, związkami i przyjaźniami. Może spełnić wszelkie ziemskie pragnienia, zaspokoić każde dążenie, spełnić każdą prośbę, ponieważ włada światem fizycznym w którym żyjemy.

Święta Śmierć jest naszą królową, Królową nieba i ziemi, Królową całej ludzkości. Jej panowanie wypełnione jest pragnieniem naszego szczęścia, wytrwałą opieką wspólnoty wyznawców i troską o każdego człowieka. Królowanie La Santa Muerte obejmuje całą ziemię a Jej łaski spływają na każdego człowieka.

La Santa Muerte - Ludowa Święta

La Santa Muerte jest ludową Świętą kochaną i uwielbianą przez masy ludzkie.

Szczególną czcią ludowi święci otaczani są w Meksyku. Meksykanie zwracają się najczęściej do La Santa Muerte, Jesusa Malverde czy Juana Soldado. Pomimo, że Biała Pani nigdy nie została kanonizowana przez Kościół Rzymsko-Katolicki, zdecydowana większość wyznawców La Santa Muerte to katolicy, uznający Naszą Panią za najbardziej przychylną Świętą ze wszystkich. La Santa Muerte jest traktowana jako członkini meksykańskiej społeczności, jest częścią życia codziennego, codziennej modlitwy i pobożności zwykłych ludzi.

Jest Świętą Panią, otoczoną aureolą świętości, przebywa blisko Boga ale też pochodzi z ludu, jest taka sama jak każdy człowiek. Święta Śmierć towarzyszy każdemu człowiekowi, kocha ludzi i jest im bliska. La Santa Muerte jest obecna w każdej meksykańskiej wsi, Jej kapliczki widać przy pustynnych drogach, Jej posągi stoją na rogach ulic, Jej obrazy wiszą w każdym meksykańskim domu.

Święta Pani jest Orędowniczką u Boga. Ci, którzy za życia otaczali Ją czcią, otrzymują błogosławieństwo Jej wstawiennictwa przed Boskim Majestatem. Służebnica Pańska, która wstawia się za swymi wyznawcami a oddawanie czci La Santa Muerte zapewnia Jej opiekę zarówno za życia jak i po śmierci. W ten sposób wyznawanie wiary w Świętą Śmierć pomaga w dostaniu się do Raju, La Santa Muerte to integralna część chrześcijaństwa. Namaszczenie chorych, w którym Bóg proszony jest o „ śmierć świętą”, to znaczy „umrzeć w przyjaźni z Bogiem”, w przypadku gdy chory jest w stanie terminalnym.

Niektórzy wyznawcy, szczególnie w Meksyku uważają, że La Santa Muerte jest Maryją Dziewicą (w szczególności Matką Bożą z Guadalupe) przedstawianą tak, jak wyglądała po śmierci.

W niektórych regionach Meksyku możemy usłyszeć przekazy, że Nasza Pani była kiedyś niesłusznie oskarżoną dziewicą lub zakonnicą, którą spalono na stosie. Zgodnie z miejscową tradycją nie imały się Jej płomienie stosu i tłum obserwujący kaźnię przeraził się i zaczął uciekać. Wtedy brat z zakonu franciszkanów krzyknął z tłumu: "Ludzie nie bójcie się, ale cieszcie się mogąc obserwować Najświętszą Śmierć La Santisima Muerte."

Święta Pani jest Wspomożycielką ludzkości. Za najważniejszą cechę La Santa Muerte wielu uważa Jej opiekuńczość. La Santa Muerte stale czuwa nad nami. Tak samo jak opiekuje się ludzkością, sprawuje opiekę nad umierającymi i chorymi oraz troszczy się o starców.

La Santa Muerte bezgranicznie kocha ludzi, ponieważ Nasza Święta Pani jest taka jak my - ze wszystkimi naszymi ludzkimi przyjemnościami, upodobaniami i skłonnościami. La Rosa Blanca lubi marihuanę, tequilę, mezcal, kawę, colę i tytoń. Gustuje w pięknych strojach i sukniach oraz nosi olśniewającą biżuterię. Tak jak my odczuwa pragnienie, ma żądzę i różne apetyty. Święta Pani lubi jointy, blunty, fajki wodne, cygara, papierosy i choć sama nie może się fizycznie zaciągnąć, to wierni robią to za Nią. Wyznawcy wydmuchują dym prosto w twarz posągu Naszej Pani albo wkładają odwrotną stroną cygaro do ust i dmuchając w nie, kierują strumień dymu na statuę La Santa Muerte. Polewają także posągi Świętej alkoholem, mezcalem, rumem lub tequilą.

W meksykańskiej tradycji mówi się, że Święta Pani bardzo cierpi z braku wody, więc wielbiciele codziennie ofiarowują kubek wypełniony czystą wodą, aby ugasić Jej nieprzezwyciężone pragnienie.

La Santa Muerte jest Świętą Beznadziejnych Sytuacji, uważana powszechnie za Świętą "ostatniej instancji", mającą moc ocalenia wiernych z naprawdę krytycznych sytuacji i zdarzeń. Święta Rozpaczy niosąca pocieszenie pogrążonym w smutku, zrozpaczeniu i łzach. Święta Pani to jedyna prawdziwa i skuteczna pomoc dla wiernych. Wybawienie zrozpaczonych. Jej cudowne wstawiennictwo nieraz ocaliło niejednego wyznawcę, zapewniając im długie, dostatnie życie w zdrowiu i szczęściu. Święta Śmierć Jest Uzdrowicielką, hojnie obdarzającą cudami uleczenia, odzyskania zdrowia, przywrócenia sił, pokonania choroby. W wielu sanktuariach znajdują się ex votos ofiary wotywne złożone u stóp Świętej Pani w podzięce za okazane łaski. Często darów jest tak wiele, że nie mieszczą się w sanktuariach. La Santa Muerte powszechnie uważana jest za ostatnią i jedyną deskę ratunku dla chorych. Przed posągami Naszej Pani często możemy zobaczyć wiernych pogrążonych w żarliwej modlitwie o zdrowie. Prośby o zdrowie kierowane do La Santa Muerte są jednymi z najczęstszych próśb wiernych.

La Santa Muerte jest naszą Świętą Przewodniczką i Nauczycielką. Prowadzi nas przez życie, uczy życia pełnego i szczęśliwego. Najświętsza Śmierć pokazuje swym wyznawcom jak żyć pełnią życia, jak cieszyć się życiem oraz czerpać z niego radość. Radość i pęd do życia to najczęściej spotykane cechy u wyznawców La Santa Muerte, radość z każdego przeżywanego dnia, z każdej trwającej chwili.

Wyznawcy wiedzą, że Nasza Pani czuwa nad nami i pomaga nam w obecnym życiu, a także w następnym. Święta Śmierć ochronia nas i zapewnia bezpieczną drogę do Czyścca. Każdy wierny nieustannie odczuwa Jej kojącą obecność. Najświętsza Śmierć pokazuje nam właściwą drogę, zawsze wskazuje sposób rozwiązania trapiących nas problemów. Kiedy człowiekowi wydaje się, że nie ma dla niego drogi wyjścia z problemów w jakich się znalazł, kiedy sięga dna rozpaczy, wtedy pojawia się Ona, by przynieść ratunek i pocieszenie.

La Santa Muerte rozumie nas ponieważ stale nam towarzyszy. Wierni Świętej Śmierci odnajdują w Niej wolność od przeciwności i wszelkich nieszczęść. Najświętsza Śmierć daje swym wyznawcom siłę do przezwyciężania przeszkód i trudów, z jakimi musimy borykać się w naszym życiu.

La Santa Muerte działa na różnych płaszczyznach aby pomóc ludziom. Wywiera wpływ przez okoliczności życiowe oraz zdarzenia jakie nas w życiu spotykają. Codziennie jesteśmy świadkami Jej niezmierzonych cudów. Święta Pani jest najmądrzejszą doradczynią oraz najlepszą przyjaciółką. Biała Pani jest potężną Świętą, która nie czyni rozróżnień w kierowanych do Niej prośbach. Będąc neutralną świętą nie ocenia i nie moralizuje. To dlatego za patronkę obrali Ją przedstawiciele przestępczości zorganizowanej, handlu narkotykami, prostytutki, przemytnicy i złodzieje.

Wszyscy wierzący postrzegają Naszą Panią jako życzliwą świętą, hojnie obdarzającą cudami zdrowia, bogactwa i dobrobytu finansowego. Trzymając wagę sprawiedliwości na wielu wyobrażeniach, nasza ludowa Święta jest również dobrze znana w meksykańskiej tradycji z tego, że wstawia się za swymi dziećmi, gdy spotykają się z niesprawiedliwością i przywraca równość oraz sprawiedliwość.

Święta Pani w czerwonej szacie - La Roja - zajmuje sie sprawami sercowymi. Zsyła miłość, łączy kochanków, sprawia, że mężowie wracają do swoich żon, wzmacnia uczucia, wzbudza namiętność. Potrafi sprowadzić partnera lub partnerkę na całe życie, wprowadza harmonię do związków. Wiele kobiet zwraca się do Świętej Śmierci, aby obdarzyła je dziećmi. Cechą szczególną La Roja jest matczyna miłość. Nasza Pani uosabia to, co obejmuje macierzyństwo. Jej wierność, pokora i poświęcenie są podstawowymi aspektami macierzyństwa. La Santa Muerte jest Matką nas wszystkich, która delikatnie ofiarowuje nam swą dłoń i osłania swym świętym płaszczem. Jest wzorem do naśladowania dla wszystkich kobiet. Otacza opieką tych, których własne matki opuściły. Spełnia ich fizyczne, emocjonalne i duchowe potrzeby, opiekując się nimi z miłością. Zawsze okazuje wielkie miłosierdzie swoim dzieciom. Jej współczucie wobec ludzkości jest nieograniczone.

La Santa Muerte jako Symbol

Dla wielu wyznawców, a także niewierzących La Santa Muerte jest symbolem - ludzi odrzuconych, opuszczonych, wyjętych spod prawa, żyjących poza głównym nurtem społeczeństwa.

La Santa Muerte chroni swoich wyznawców przed niebezpieczeństwem, śmiercią, wszelkimi zagrożeniami i rozumie tych, którzy żyją blisko śmierci (przekraczających granicę migrantów, prostytutki, handlarzy narkotyków, rozpaczliwie biednych). Przyjmując Świętą Śmierć, jej wyznawcy stawiają opór społeczeństwu i negują moc autorytetów, zagrażając w ten sposób wykluczającemu, obowiązującemu obecnie porządkowi społecznemu. To dlatego władze państwowe, hierarchie i służby starają się zwalczać kult Naszej Pani, często stosując w tym celu brutalną, fizyczną przemoc.

Najświętsza Śmierć to Opiekunka, Jedyna Przyjaciółka i Matka Odrzuconych przez społeczeństwo, zawsze akceptująca tych, którzy zostali wzgardzeni. Ci, którzy za symbol obrali Dziewicę Zapomnianych to ludzie żyjący na ulicach, niechronieni przed przemocą, artyści, bezrobotni i bardzo biedni, gosp