Social Media ikona

Facebook YT
PL EN

Ołtarz La Santa Muerte Poland

Najwyższym aktem wiary każdego wyznawcy jest ołtarz. Ołtarz to podstawa sprawowania kultu La Santa Muerte.

Domowe ołtarze to starożytna praktyka. W przeszłości wśród ludów Mezoameryki religia charakteryzowałą się składaniem w ofierze złota, żywicy, kopalu, piór, krwi i innych podobnych przedmiotów. Libacje i błagania odbywały się zwykle przy domowym ołtarzu na którym znajdowął się kamienny posąg przedstawiający bóstwo, dary dla niego oraz ofiarne naczynia. Pierwsi chrześcijanie gromadzili się na nabożeństwach przy domowych ołtarzach. Na ołtarzu znajdował się krzyż, przedstawienie Chrystusa oraz wino i chleb.

 

Dzisiaj także wyznawcy La Santa Muerte posiadają domowy ołtarz, pośrodku którego znajduje się wyobrażenie Naszej Pani, otoczone darami z przedmiotów ofiarnych takich jak świece wotywne, tytoń, alkohol, kwiaty, żywność i inne przedmioty.

La Nina Blanca jest wyjątkowa - wymaga własnego ołtarza, poświęconego tylko Niej. To bardzo ważne - Najświętsza Śmierć odmawia dzielenia Jej ołtarza z wszelkiego rodzaju bóstwami, boginiami, świętymi lub przodkami. Ponieważ kult Najświętszej Śmierci był i w dużej mierze nadal jest potajemny, większość modlitw, ofiar i rytuałów jest wykonywana na ołtarzach zbudowanych w domach wiernych. Na ołtarzu oddajemy cześć La Santa Muerte, przy ołtarzu modlimy sie, składamy dary, prosimy o cuda i łaski, zanosimy błagania i dziękczynienie Naszej Pani. Uważa się, że destrukcyjne działania/czynności powinno się wykonywać przy ołtarzu lewą ręką, natomiast działania dziękczynne, błagalne i ochronne prawą ręką. Ołtarz tworzony jest przez wyznawcę przez całe życie, a jego forma ewoluuje wraz z rozwojem dewocji danego człowieka. Zwykle wyznawca rozpoczyna od niewielkiego ołtarzyka, często z jedną małą statuą La Santa Muerte, jedną świeczką lub kwiatkiem, by następnie rozrosnąć się do naprawdę imponujących rozmiarów, z zapierającymi dech licznymi statues, oszałamiającymi kolorami najróżniejszych kwiatów, dziesiątkami palących się świec, zaskakującymi swą bogatą formą.

Ołtarz możemy zrobić z dostępnych w domu mebli - można użyć stary kredens lub komodę, przekształcić stolik do kawy albo wykonać ołtarz w całości samodzielnie. W sprzedaży są także gotowe ołtarze ale w przypadku braku miejsca swą funkcję spełni nawet pusta półka opróżniona z książek. Na początek warto położyć czarny lub biały materiał - to z jakiego dokładnie materiału będzie nie ma znaczenia, tak samo jak haft bądź ewentualne zdobienia. Najważniejsza na ołtarzu jest podobizna La Santa Muerte - statua, ikona, obraz, ale może być nawet portret wydrukowany z internetu na zwykłej kartce A4.

Podobizna zajmuje centralne miejsce i jest główną osią, wokół której będzie powstawał ołtarz.

W przypadku pierwszej figury warto wybrać przedstawienie Najświętszej Śmierci które najlepiej przemawia do wyznawcy - w czarnej lub białej szacie, tęczowej, szacie utkanej z dolarów, w stylu azteckim bądź meksykańskiej sukni. Posągi ubrane w szaty w określonych kolorach reprezentują konkretne moce lub atrybuty La Santa Muerte. Oblicze Naszej Pani też może się różnić - najczęściej spotykamy czaszkę i twarz pięknej kobiety w makijażu na Dia de los Muertos - jednak zawsze jest zakapturzona. Z czasem na ołtarzu będzie pojawiać się coraz więcej figur La Santa Muerte - dużych, małych, w najróżniejszych szatach, pozach, z najrozmaitszymi rodzajami kos. Niektóre pojawiają się jako dary oddanego serca wyznawcy, zrealizowana obietnica, potrzeba określonej pracy z La Santa Muerte, podziękowanie, pamiątka po ważnym wydarzeniu lub pamiątka z podróży, dowód wdzięczności, inne powstają praktycznie od samego szkieletu poprzez szatę, kosę i biżuterię, z kolei jeszcze inne po prostu spodobały się wyznawcy :).

Pamiętajmy o tym, że posągi są symbolami. La Santa Muerte jest Aniołem Światła, zawsze jest z Tobą, zawsze Ci towarzyszy. Posągi mogą działać jak mosty łączące nas z Naszą Panią, jak naczynia pełne Jej obecności i mocy, ale nie są esencją La Santa Muerte.

Na ołtarzu La Santa Muerte, oprócz posągów Naszej Pani mogą pojawić się jedynie figury Jezusa Chrystusa, Archanioła Michała lub meksykańskiego świętego ludowego Jesusa Malverde. Najczęściej jest to krucyfiks oraz La Pieta - Najświętsza Śmierć obejmująca zdjęte z krzyża ciało Zbawiciela. La Santa Muerte jest Aniołem Śmierci, Aniołem posłanym przez Pana. Głęboko kocha Boga i wiernie mu służy. Towarzyszyła Chrystusowi w zaświatach i poprowadziła go ku Zmartwychwstaniu. Jest częścią chrześcijaństwa. Podobnie jest z Archaniołem Michałem - La Santa Muerte jest Aniołem Światłości tej samej hierarchii niebiańskiej co on. Oboje wykonują wolę Boga. Natomiast Jesus Malverde to meksykański ludowy święty, patron ubogich, złodziei, bandytów i handlarzy narkotyków.

Sprawiamy radość Naszej Pani dając Jej prezenty w postaci sukienek (vestidos) lub nakryć głowy (capas de santos). Kiedy przystrajamy posągi Kościstej Pani sukienkami lub capas de santos, odczuwamy wielką radość, ponieważ La Santisima Muerte naprawdę się tym cieszy. Ubieranie figur La Rosa Blanca to bardzo powszechna praktyka wśród wyznawców.

Jest sposobem na okazanie wdzięczności i miłości oraz wzmacnia nasz związek z La Santa Muerte. La Santa Muerte jest istotą duchową, Aniołem Śmierci ale zawsze raduje się kiedy wprowadzamy do naszej praktyki pewien element człowieczeństwa.

Warto wspomnieć, że wielu wyznawców, głównie silnie osadzonych w tradycji katolickiej lub wiccańskiej przeprowadza konsekrację każdego nowego posągu Naszej Pani. W wielu publikacjach możemy znaleźć całą masę, niekiedy bardzo szczegółowych i rozbudowanych rytuałów konsekracji, zawierających litanie, a czasem nawet zaklęcia i inwokacje. Moim zdaniem nie ma potrzeby przeprowadzania konsekracji posągów Najświętszej Śmierci bo jestem głęboko przekonany że każda figura przedstawiająca La Santa Muerte jest święta przez sam fakt przedstawiania Naszej Pani. Nie potrzeba żadnych rytuałów magicznych, oczyszczeń ani specjalnych olejków. La Santa Muerte wykracza poza wszelkie rytuały, wszelką magię, jest Świętą Królową, Najświętszą Śmiercią. Aby zwrócić się do La Santa Muerte najważniejsze jest serce wyznawcy i jego pragnienie kontaktu z Naszą Panią. Niepotrzeba do tego kilku stron inwokacji i zawołań, nie ma potrzeby zaklinania bo La Santa Muerte jest kochająca i życzliwa ludziom. Proces konsekracji posągu powinien być możliwe jak najbardziej prosty. Możemy użyć Florida Water, ulubione perfumy, wodę kolońską lub odpowiedni olej, w zasadzie każdy zapach który wyznawca uzna, że spodoba się Naszej Pani. Oczywiście najlepiej aby przygotować własną mieszankę zapachową, zgodną z osobistymi preferencjami, jednak na rynku są dostępne gotowe oleje do konsekracji na przykład: Domination Oil; Lodestone Oil; Crown of Success Oil; Protection Oil; King Solomon Oil; Compelling Oil; Divine Lovers Oil; Attraction Oil; Money Drawing Oil; Abre Caminos aka Road Opener Oil; Uncrossing Oil albo Destruction Oil.

Na ołtarzu lub jakimś podwyższeniu w przypadku braku ołtarza, umieszczamy figurę Najświętszej Śmierci. Dookoła rzeźby ustawiamy płonące, białe świece. Stając przed ołtarzem i powoli wcierając esencję zapachową w statuę zwracamy się do Naszej Pani:

"Najświętsza Śmierci, zwracam się do Ciebie abyś napełniła swą mocą ten posąg. Ta figura, którą chcę poświęcić jest Twoim przedstawieniem. Wypełnij ją świętością i Twoim błogosławieństwem. Niech ten posąg stanie się widzialnym obrazem Ciebie, symbolem naszego przymierza. Najświętsza Śmierci, poświęcam ten posąg w Twoje Imię. Ześlij na niego Twoje światło."

Oczywiście, podana formuła konsekracji jest przykładowa, najlepiej aby wyznawca sam w swoich własnych słowach zwrócił się do La Santa Muerte.

Następnie należy okadzić posąg dymem - może to być dym z kadzidła lub wdychany przez wyznawcę i wydmuchiwany na posąg dym z tytoniu lub marihuany. Aby zakończyć konsekrację statuy Naszej Pani świece muszą się dopalić do końca. Często pod posągami możemy znaleźć zatopione w materiale kilka ziaren gorczycy, fasoli, ziół, monet czy nasion kwiatów. Symbolizują moc La Santa Muerte do zsyłania bogactwa i materialnego dostatku na Jej wyznawców. Ofiary dla Najświętszej Śmierci składamy na Jej ołtarzu.

Powinny być potraktowane jako upominki dawane ukochanej osobie, jednak ze względu na mocno spersonalizowane relacje każdego wyznawcy z La Santa Muerte, każdy musi sam zdecydować w jakiej formie je składać. Ofiarowujemy Jej wszystko, czymkolwiek możemy się dzielić. Prezenty, które Jej dajemy tradycyjnie nazywane są "mandas". La Santa Muerte jest Kobietą i gustuje w bardzo kobiecych upominkach. Lubi najrozmaitsze kwiaty, świece i wszelakie pachnidła - to typowo kobieca cecha :).

Na ołtarzach La Rosa Blanca nieustannie płoną świece w różnych kolorach. Świece wotywne (veladoras) to podstawowa forma oddawania czci i komunikacji z La Santa Muerte. Ze względu na swą złożoność zostanie opisana w osobnym rozdziale. Informacje na temat ofiarnych świec La Santa Muerte znajdują się w dziale ++ Świece ++

Najodpowiedniejsze na ołtarz La Santa Muerte są dwa rodzaje kwiatów ofiarnych. Najróżniejsze kwiaty kwitnące oraz rośliny pochodzące z obszarów pustynnych takie jak kaktus, aloes, agawa (często umieszczane w zdobionych kolorowymi czaszkami doniczkach).

La Rosa Blanca lubi różne rodzaje kwiatów gł. róże, lilie, aksamitki (nazywana w Meksyku Flor de Muertos) i inne kwiaty "cmentarne", "kwiaty śmierci" tzw. cempasuchil tj. krokusy, hiacynty, chryzantemy, konwalie lub narcyzy ale dobry będzie w zasadzie każdy pięknie wyglądający kwiat :).

Te, które uschły możemy pozostawić na ołtarzu pod stopami posągu. Kiedy ofiarowane kwiaty się wysuszą, oznacza to, że Nasza Pani je przyjęła. Zasuszone dotykiem śmierci stają się wieczne i pozostają z Nią na zawsze.

Tradycyjnie posąg La Santa Muerte jest obsypywany świeżo zerwanymi płatkami róż lub mieszanką płatków najróżniejszych wonnych kwiatów. Najlepsze są kwiaty ofiarne własnoręcznie zebrane w nocy, wtedy nasz dar zostaje wzmocniony osobistym wysiłkiem w ich zdobyciu. Najświętsza Śmierć na pewno bardziej doceni kwiaty zebrane osobiście niż kupione w sklepie. Istotne, aby pilnować żeby na ołtarzu zawsze znajdowały się świeże kwiaty cięte.

Na ołtarzu jest miejsce także dla ususzonych roślin - idealne są marihuana (koniecznie dobrej jakości!), tytoń fajkowy, cygara gł. meksykańskie, tabaka, kwiat granatu, melisa, lapacho, pokrzywa, liście granatu, liście wiśni. Każdy susz roślinny przeznaczony do palenia, taki jak marihuana, haszysz, tytoń lub szałwia ofiarowywany La Santa Muerte, jest palony na ołtarzu. Dym pochodzący ze spalania jest wdychany przez wyznawcę i wypuszczany prosto do ust Najświętszej Śmierci lub bezpośrednio na posąg. Jak wiadomo Nasza Pani nie może się fizycznie sama zaciągnąć, więc wyznawca robi to za Nią :). Zwykle wyznawca ofiarowuje La Rosa Blanca specjalną fajeczkę z której spala tylko i wyłącznie rośliny przeznaczone dla Niej. Jest to wtedy przyrząd rytualny, własność La Santa Muerte. Często posąg jest okadzany dymem z marihuany lub tytoniu, a także dymem naturalnych kadzideł.

Można także pokropić posąg wykwintnymi perfumami, najlepiej o ciepłym, słodkim i kobiecym zapachu. La Nina Blanca lubi południowo-amerykańskie aromatyczne drewienko palo santo, kamforę, kadzidła nag champa, kopal (prekolumbijskie ludy uważały jego zapach za błogosławiony), smoczą krew (żywica pozyskiwana z drzew palmowych), olibanum i mirrę.

Doskonałym darem dla La Santa Muerte są ostre papryki takie jak jalapeno, habanero, naga jolokia, trynidad scorpion, jalapeno, carolina reaper. Biała Pani uwielbia pikantną kuchnię :). Także mocno pachnące przyprawy - cynamon, wanilia, kurkuma, ziarna kawy lub kakaowca. Często znajdujemy na ołtarzu różne napoje.

Tradycyjnie ofiarowujemy kubek niegazowanej, czystej wody - Najświętsza Śmierć jest stale spragniona :). Woda jest najbardziej podstawową ofiarą dla Naszej Pani. Także kawa (może być z różnymi dodatkami takimi jak kardamon) oraz alkohole (tequila, absynt, rum, różowe wino). Wielu wyznawców spożywa kawę lub alkohol razem z La Santa Muerte, napełniając płynem naczynia zarówno dla Niej, jak i dla siebie. Tak czy inaczej kubeczek świeżej kawy powinien codziennie pojawiać się przed posągiem Naszej Pani :).

Dobrym pomysłem jest oblacja ze słodyczy - najróżniejszych ciasteczek, czekolady, kakao, miodu, cukierków, batoników, wafelków, żelków i tak dalej. Każda słodkość, którą wyznawca uzna za pyszną będzie wskazana :). Tradycyjnie odnajdujemy tzw. sugar skulls (calaveras) czyli bardzo kolorowe, zdobne w kwiaty przedstawienia ludzkich czaszek wykonane z cukru oraz chleb zmarłych (pan de muerto) - wypiek ze słodkiego ciasta z jajkiem, o różnych kształtach, często w formie czaszek pokryty lukrem. Nie może zabraknąć świeżych owoców - odpowiednie będą limonka, granat, awokado, brzoskwinia, banan, marakuja, chico zapote, pitaja, kiwi, owoce kaktusów lub jabłko cukrowe. Także rośliny strąkowe - klasycznie znajdujemy tutaj kukurydzę, fasolę i bób. Najświętsza Śmierć w pewien sposób pobiera energię z darów, które Jej ofiarowujemy, żywi się nimi duchowo.

Nasza Pani na pewno bardzo ucieszy się z ulubionego pokarmu wyznawcy. Najlepiej własnoręcznie przygotowanego, specjalnie dla Niej.

Na posągu często zawieszone są różańce Najświętszej Śmierci, wisiory i medaliony- milagros z Jej podobizną. Ofiarowujemy Jej także złoto, srebro, banknoty, rubiny, diamenty, szmaragdy, lapis lazuli. Na wielu ołtarzach znajdują się olbrzymie ilości gotówki lub złota, a wierni, choćby byli w największej potrzebie nigdy ich nie zabiorą. Za ofiarowane na ołtarzu pieniądze możemy kupić dla Niej nowy posąg lub świeże kwiaty. Niektóre ołtarze aż kapią od przepychu.

Jednak prawdziwą wartością w oczach La Santa Muerte jest szczere i głębokie oddanie wyznawcy a nie bogactwo zdobień ołtarza. Najświętsza Śmierć upodobała sobie biednych i odrzuconych a ołtarz zbudowany z kamieni i desek przez oddanego wyznawcę sprawi Jej większą radość niż barokowy przepych. Naszej Pani nie składamy krwawych ofiar - La Santa Muerte nie akceptuje ofiar z ludzi ani zwierząt. Wraz z rozwojem dewocji pogłębia się więź z Najświętszą Śmiercią. Tworzy się coraz doskonalszy związek pomiędzy osobą a La Santa Muerte. Z czasem wyznawca usłyszy Jej cichy szept, zacznie rozpoznawać Jej prośby i życzenia, a wtedy sam najlepiej będzie wiedział co La Rosa Blanca pragnie otrzymać od niego, jak powinien wyglądać ołtarz Naszej Pani oraz co powinno się na nim znajdować.

Mateusz, La Santa Muerte Poland